مشاوره، طراحی، فروش و خدمات
انواع دستگاه تصفیه آب، آبرسانی و تجهیزات استخر، جکوزی و سونا

آشنایی با هیترهای گازی Hayward – بخش اول – نحوه انتخاب و جانمایی

نوشته شده توسط : محمدرضا برابی
| منبع : Hayward Industries, Inc
تاریخ : 1396/12/13

 

 hayward-h-series

 

یکی از روش های متداول گرمایش آب استخر، استفاده از "هیترهای گازی" است. این دستگاه ها در موتورخانه هایی که فاقد دیگ و مشعل جداگانه برای گرمایش استخر هستند، یک گزینه مناسب به شمار می روند. در هیترهای گازی، آب استخر ضمن عبور از داخل لوله، بر اثر حرارت شعله مستقیم مشعل تعبیه شده در دستگاه گرم شده و به این ترتیب و پس از سیرکوله شدن آب در زمان مناسب، باعث گرمایش کل آب استخر می شود.

یکی از معروفترین و خوشنام ترین نوع این دستگاه ها که در بازار نیز وجود دارند، هیترهای گازی ساخت شرکت معتبر Hayward آمریکا هستند. 

در این مقاله تلاش داریم تا با اصول انتخاب و نصب این دستگاه ها بر اساس توصیه های شرکت سازنده آن بیشتر آشنا شویم.

نحوه انتخاب مدل مناسب هیتر گازی Hayward

بطور کلی، انتخاب یک سیستم گرمایش برای استخر / جکوزی (از جمله هیتر گازی)، بستگی به عوامل مختلفی از جمله:

- حجم استخر / جکوزی

- مقدار افزایش دمای مد نظر

- مدت زمان مورد نیاز برای گرمایش

بستگی داشته و با تعیین این موارد، می توان ظرفیت حرارتی دستگاه را انتخاب نمود.

علاوه بر ملاحظه فوق، شرکت Hayward برای پیشنهاد انتخاب هیتر گازی مناسب برای استخر و جکوزی، جداول زیر را ارائه کرده است:

الف جدول پیشنهادی شرکت Hayward برای انتخاب هیتر گازی "استخر"

Hayward Gas Heater Selection table for Swimming Pools 

در خصوص جدول فوق، می بایست موارد زیر را مدنظر قرار داد:

- ستون اول جدول، مدلهای مختلف هیترهای گازی Hayward می باشد.

- ستون دوم جدول، مساحت سطح استخر روباز بر حسب "فوت مربع" می باشد. برای تبدیل متر مربع به فوت مربع، کافی است تا مساحت استخر بر حسب متر مکعب در عدد 10.76 ضرب شود.

- در صورت استفاده از هیتر گازی برای استخرهای سرپوشیده، می بایست سطح استخر را تقسیم بر عدد 3 کرده و سپس از جدول فوق استفاده کرد.

- پیشنهاد دستگاه ارائه شده توسط جدول فوق، با فرض افزایش دمای آب استخر به میزان 30 درجه فارنهایت (حدود 16 درجه سانتیگراد)، حداکثر سرعت وزش باد 3.5 مایل بر ساعت (حدود 1.5 متر بر ثانیه) و حداکثر ارتفاع 2000 فوت از سطح دریا می باشد.

 

 ب جدول پیشنهادی شرکت Hayward برای انتخاب هیتر گازی برای "جکوزی"

 Hayward Gas Heater Selection table for Spas

در خصوص جدول فوق، می بایست موارد زیر را مدنظر قرار داد:

- در قدم اول می بایست حجم جکوزی را بر حسب واحد "گالن" تعیین نمود. برای محاسبه حجم جکوزی بر حسب گالن، کافی است تا حجم جکوزی بر حسب لیتر را بر عدد 3.78 تقسیم نمود. با توجه به عدد به دست آمده، حجم بالاتر مشخص شده در سطر اول جدول بالا را انتخاب می کنیم.

- اعداد مشخص شده در بدنه جدول، زمان مورد نیاز برای افزایش دمای آب جکوزی به میزان 30 درجه فارنهایت (حدود 16 درجه سانتیگراد) را نشان داده است. بنابراین، پس از تعیین حجم جکوزی بر حسب گالن، میزان زمان انتظار برای گرمایش را انتخاب و بر اساس آن، می توان نوع هیتر را شناسایی نمود.

- در صورتیکه بخواهیم از این جدول برای انتخاب هیتر برای افزایش دمای کمتر و یا بیشتر از 30 درجه فارنهایت استفاده کنیم، امکان آن وجود دارد. برای این منظور کافی است تا زمان گرمایش را به همان نسبت تغییر دهیم. به عنوان مثال، اگر بجای افزایش دمای 30 درجه فارنهایت، افزایش دمای 15 درجه فارنهایت مد نظر باشد، می بایست زمان مد نظر گرمایش را بر عدد 2 (حاصل تقسیم 30 بر 15) تقسیم کنیم.

- اتلاف حرارتی ناشی از جذب حرارت توسط دیواره های جکوزی، باعث افزایش مدت زمان لازم برای گرمایش خواهد شد.

- پیشنهاد ارائه شده برای گرمایش جکوزی، با فرض پوشیده بودن سطح آن در زمان گرمایش می باشد. سعی کنید همواره سطح جکوزی را در زمان عدم استفاده بپوشانید تا از اتلاف حرارتی و تبخیر آب جلوگیری شود.

 

دبی آب عبوری از هیتر گازی

میزان دبی آب عبوری از هیترهای گازی، می بایست در محدوده مشخص شده توسط شرکت سازنده باشند. بازه مشخص شده دبی عبوری آب از هیترهای گازی شرکت Hayward، در جدول زیر آورده شده است:

Allowable Water Flow Rate Range for Hayward Gas Heater 

با توجه به جدول فوق، لازم است تا نکات زیر مد نظر قرار گیرند:

- یک فلومتر جهت مشاهده دبی آب عبوری از دستگاه، در مسیر لوله خروجی آب قرار گیرد.

- شیر بای پس (Bypass) دستی تعبیه شده در مسیر لوله کشی به نحوی تنظیم شود که دبی آب عبوری از دستگاه بر اساس جدول فوق، در بازه قابل قبول قرار داشته باشد.

-  پس از تنظیم شیر، دسته آن جدا شود تا از تغییر وضعیت شیر بصورت غیر عمد جلوگیری شود.

موارد فوق الذکر، در شکل زیر نمایش داده اند:

Manual Bypass Valve

 

ملاحظات جانمایی هیتر گازی

الف جانمایی هیتر در مدار تأسیسات استخر

دستگاه هیتر گازی Hayward، هم در مدار جداگانه گرمایش و هم در مدار تصفیه استخر می تواند جانمایی شود. شکل زیر، نحوه جانمایی این دستگاه در مدار تصفیه استخر را نمایش می دهد:

 Typical Plumbing to Pool

 

همچنین امکان سری کردن دو هیتر گازی برای شرایطی که نیاز به ظرفیت حرارتی بسیار بالا باشد، در دو حالت با شیر بای پس و بدون آن، به شکل زیر امکانپذیر می باشد:

Multiple Heater System 

ب- استفاده از کلرزن خطی در کنار هیتر گازی

در صورت استفاده از کلرزن خطی در استخر و درصورتیکه هیتر گازی در مدار تصفیه استخر قرار گرفته باشد، می بایست کلرزن خطی، بعد از هیتر و در ارتفاع پایینتر از آن قرار بگیرد. علاوه بر این، بین هیتر گازی و کلرزن خطی، یک شیر یک طرفه (Check Valve) می بایست قرار داده شود تا از برگشت آب حاوی کلر به داخل هیتر جلوگیری شود. چرا که احتمال برگشت آب از کلرزن به هیتر در زمانی که پمپ ناگهان خاموش می شود، وجود خواهد داشت. موارد اشاره شده، در شکل زیر نمایش داده شده اند:

Automatic Chlorinator and Gas Heater 

در مقاله بعدی، به ملاحظات نصب هیترهای گازی Hayward در فضاهای باز و بسته پرداخته خواهد شد.

 


نظرات

CAPTCHA

دسترسی سریع

طبقه بندی محصولات

محصولات بر اساس آلاینده ها