مشاوره، طراحی، فروش و خدمات
انواع دستگاه تصفیه آب، آبرسانی و تجهیزات استخر، جکوزی و سونا

روش های حذف ذرات معلق آب در ورودی ساختمان | آب فناور

نوشته شده توسط : محمدرضا برابی
| منبع :
تاریخ : 1397/10/8

حذف ذرات معلق از جمله شن، ماسه و گل و لای از آب در ورودی ساختمان از مهمترین دغدغه های منازل و یا ویلاهایی است که از آب چاه و یا آب تصفیه شده با کیفیت پایین استفاده می کنند.

در این مقاله به روش های مختلف حذف این ذرات معلق از آب پرداخته شده و مزایا و محدودیت های هر کدام از روش ها مورد بررسی قرار می گیرند:

 

اندازه ذرات معلق

سایز ذرات معلق موجود در آب معمولاً با واحد "میکرون" بیان می شود. هر میکرون معادل 0.001 میلیمتر بوده و طیف وسیعی از اندازه ذرات را شامل می شود.

برای درک بهتر ابعاد میکرون، می توانید جدول زیر را مشاهده کنید:

 

ابعاد (میکرون)

نوع ذره
100-2000 ماسه ساحل دریا

70

قطر موی انسان

40

گرد و غبار

25

گلبول های سفید خون

 3 باکتری 
 2-3  تار عنکبوت
 0.005-0.3  ویروس
0.0005  اکسیژن

 

فیلتر دیسکی

فیلتر دیسکی ، یکی از بهترین روش های حذف ذرات معلق درشت مانند شن و ماسه از آب بشمار می رود. این فیلترها از تعدادی صفحه که روی هم قرار گرفته، ساخته شده اند.

اساس جداسازی این فیلترها بر اساس نیروی گریز از مرکز می باشد. آب از داخل شیارهای باریک موجود در این صفحات عبور کرده و ذرات معلق در آنها باقی می مانند.

 

Disc-Filter 

مهمترین مزیت فیلترهای دیسکی، سادگی نصب، حجم نسبتاً کم و از همه مهمتر، امکان شستشوی مجدد آن بدون نیاز به تعویض قطعات داخلی آن می باشد.

محدودیت مهم فیلترهای دیسکی، اندازه ذراتی است که به وسیله آنها از آب جدا می شوند. عموم فیلترهای دیسکی توان حذف ذرات بالای 100 میکرون را داشته و برای حذف ذرات با سایز کوچکتر می بایست از سایر روشهای فیلتراسیون در مراحل بعدی سیستم فیلتراسیون استفاده کرد.

 

 فیلتر دیسکی

برای مشاهده انواع فیلتر دیسکی، اینجا را کلیک کنید.

 

فیلتر شنی

استفاده از فیلتر شنی قابل شستشو (Backwash) یکی از اثربخش ترین و ساده ترین روش های حذف ذرات معلق مخصوصاٌ گل و لای از آب بشمار می رود. البته استفاده از فیلتر شنی برای حذف شن و ماسه از آب خیلی توصیه نشده و بهتر است برای حذف شن و ماسه از فیلترهای دیسکی استفاده شود. در مواردی که آب چاه هم دارای شن و ماسه و هم گل و لای باشد، بهتر است ابتدا از یک فیلتر دیسکی و در ادامه از فیلتر شنی برای تصفیه آب استفاده نمود.

عملیات شستشوی معکوس (Backwash) فیلتر شنی هم بصورت دستی و هم بصورت اتوماتیک، بسته به نوع شیر کنترلی نصب شده روی فیلتر امکان پذیر است.

در فیلترهای شنی از مواد فیلتراسیون مختلفی مانند سیلیس عادی، کریستال شیشه ای فرآوری شده و یا آنتراسیت استفاده می شود. بهترین ماده مورد استفاده در این فیلترها که از نظر قدرت جذب و طول عمر به مراتب نسبت به سایر انواع مواد فیلتراسیون برتری دارند، کریستال شیشه فرآوری شده هستند که امروزه به دلیل همین مزایای ذکر شده روز به روز بیشتر مورد توجه و استفاده قرار می گیرد. ضمن اینکه استفاده از ترکیب این مواد در لایه های مختلف بستر فیلتر نیز می توان استفاده نمود. به عنوان مثال، فیلترهای با بستر بالایی آنتراسیت و بستر پایینی سیلیس شیشه ای عملکرد بسیار قابل قبولی دارند.

قدرت جداسازی ذرات معلق توسط فیلترهای شنی بسته به نوع ماده فیلتراسیون استفاده شده در داخل آنها می تواند بین 100 تا 50 میکرون در نظر گرفته شود.

 فیلتر شنی آب فناور

برای مشاهده مشخصات فیلتر شنی، اینجا را کلیک کنید.

 

فیلتر توری

فیلتر توری 

فیلترهای توری، فیلترهایی هستند که ذرات معلق امکان عبور از حفره های آن را نداشته و به این ترتیب فقط آب تصفیه شده از آنها عبور می کند. جنس توری این فیلترها معمولآً از پلی استر و یا استیل بوده و مهمترین مزیت آنها امکان شستشو و استفاده مجدد از آنها می باشد. فیلترهای توری موجود در بازار معمولاً قابلیت حذف ذرات معلق بین 100 تا 60 میکرون را دارا هستند.

 

فیلترهای الیافی

 فیلتر الیافی

فیلترهای الیافی بر خلاف فیلترهای توری که ذرات معلق را در سطح خود نگه می دارند، اجازه ورود ذرات معلق را به داخل بدنه خود داده و به این ترتیب از توانایی جذب و حذف بیشتری از مواد معلق با سایز میکرونی بسیار ریز برخوردار هستند.

فیلترهای الیافی معمولاً دارای انواع مختلفی از جمله فیلترهای نخ تابیده و یا پلی پروپیلن Melt Blown هستند که پس از جذب ذرات معلق و نفوذ آنها در فیلتر و به تبع آن افزایش افت فشار خط، میبایست با یک فیلتر جدید جایگزین شوند.

فیلترهای الیافی معمولاً بسته به تراکم مواد آنها، قابلیت حذف ذرات حدود 5 و حتی یک میکرون را دارا بوده و از این نظر، بیشترین قدرت جذب ذرات معلق را دارا هستند.

نکته مهمی که در زمان نصب این فیلترها می بایست در نظر داشت این است که در صورت بالا بودن متوسط اندازه ذرات معلق در آب (به عنوان مثال وجود شن، ماسه و یا گل و لای در آب)، نباید تنها از فیلتر الیافی استفاده کرد. زیرا در اینصورت، فیلتر الیافی بسرعت کثیف شده و تعداد دفعات تعویض آن خیلی زیاد خواهد شد. در این موارد، می بایست از ترکیب تجهیزات معرفی شده فوق استفاده و فیلتر الیافی را در آخرین مرحله سیستم تصفیه قرار داد تا اثربخشی و طول عمر لازم و مناسب را داشته باشد.

فیلترهای الیافی معمولاً در ارتفاع های 10 و 20 اینچ و قطرهای 2.5 اینچ (فیلترهای اسلیم) و 4.5 اینچ (فیلترهای جامبو) مورد استفاده قرار می گیرند.

فیلتر جامبو آب فناور

برای مشاهده مشخصات فیلتر الیافی، اینجا را کلیک کنید.

 


نظرات

CAPTCHA

دسترسی سریع

طبقه بندی محصولات

محصولات بر اساس آلاینده ها