مشاوره، طراحی، فروش و خدمات
انواع دستگاه تصفیه آب، آبرسانی و تجهیزات استخر، جکوزی و سونا

آشنایی با هفت نوع دستگاه تصفیه آب خانگی | آب فناور

نوشته شده توسط : محمدرضا برابی
| منبع :
تاریخ : 1397/10/1

 

دستگاه تصفیه آب خانگی

 

کیفیت آب، همیشه یکی از مهمترین دغدغه های مردم برای استفاده از آن بوده است. منظور از "کیفیت آب"، میزان قابل قبول بودن آن برای استفاده در مصارف مختلف مانند آشامیدن، آشپزی، استحمام و یا شستن البسه و ظروف است. 

منابع تأمین آب، می توانند بوسیله آلایندهای مختلف دچار آلودگی شود. فاضلاب خروجی منازل، سیستم های فاضلاب شهری، مواد شیمیایی استفاده شده در مزارع و فضای سبز، نشتی مخازن سوخت، فضولات حیوانی، نفوذ فلزات به آب در مسیر لوله کشی و بسیاری از عوامل دیگر، باعث به وجود آمدن این آلودگی ها هستند.

آب الوده ممکن است دارای طعم و بوی نامناسب و یا حتی ذرات معلق قابل مشاهده باشد. اما بسیاری از آلاینده های خطرناک موجود در آب ممکن است با حواس پنجگانه قابل درک و شاسایی نباشند. تنها آزمایش های دقیق کیفیت آب است که می تواند کیفیت و سلامتی آب را برای استفاده تضمین کند. آزمایش کیفیت آب می تواند میزان نیاز به تصفیه و نیز نوع دستگاه تصفیه آب مورد نیاز را مشخص کند.

در صورت شناسایی آلودگی آب، بهترین حالت زمانی خواهد بود که در صورت امکان بتوانیم عامل و منشأ اصلی آلودگی آب را از میان ببریم. اما در صورتی که نتوانیم این کار را انجام دهیم، لازمست تا آب را تصفیه کنیم. تصفیه آب می تواند باعث کاهش میزان آلاینده های معمول در آب از جمله ذرات جامد معلق، کلسیم، آهن، منیزیم، سولفات، نیترات، آرسنیک و سرب شود. تصفیه آب، باعث خواهد شد تا آبی تمیزتر، سالمتر، دارای طعم و بوی دلپذیر و همینطور مناسب برای مصرف خانوار، در اختیار آنها قرار گیرد. برخی از مشکلات متداول آلودگی آب و همینطور روش های تصفیه متناسب با آنها در جدول زیر آورده شده است.

بصورت کلی، هشت روش و نوع دستگاه تصفیه آب خانگی برای حذف آلاینده های مختلف توصیه و مورد استفاده قرار می گیرند. این روشها عبارتند از فیلترهای کربنی، فیلترهای الیافی، سیستم اسمز معکوس، تقطیر، خنثی سازها، پمپ های تزریق مواد شیمیایی، ضدعفونی کننده ها و دستگاه های سختی گیر. هزینه استفاده از این دستگاه ها بسته به نوع آن ها و نیز آلایندد ای که قرار است حذف کنند، بسیار متنوع می باشد.

 

سیستم تصفیه آب پیشنهادی

مشکل

ضدعفونی

باکتری و سایر میکروارگانیسم ها

فیلترهای کربنی

طعم و بو

فیلتر اکسید کننده به همراه فیلتر کربنی

کلرزنی به همراه فیلتر الیافی

گاز سولفید هیدروژن (بوی تخم مرغ گندیده)

فیلترهای الیافی

ذرات جامد معلق نامحلول

دستگاه های سختی گیر

سختی آب (یونهای کلسیم و منیزیم)

 دستگاه های سختی گیر (تا میزان 5 ppm)

فیلترهای مخصوص حذف آهن

کلرزنی به همراه فیلتر شنی و فیلتر کربنی

آهن محلول

خنثی سازی یا پمپ های تزریق مواد شیمیایی 

pH (میزان اسیدی و یا قلیایی بودن آب)

فیلترهای کربنی 

مواد شیمیایی آلی (از جمله مواد مشتقات نفتی)

سیستم های اسمز معکوس

 تقطیر

یونهای فلزی (سرب، جیوه، آرسنیک، کادمیم) و سایر مواد معدنی (نیترات، سولفات و سدیم)

 

 

برخی از انواع دستگاه تصفیه آب خانگی اشاره شده فوق، باعث تصفیه کل آب ورودی به منزل (Point of Entry) شده و برخی تنها در نقاط مصرف تعیین شده (Point of Use) ، آب را تصفیه می کنند.

قبل از انتخاب و خرید دستگاه تصفیه آب خانگی خود، موارد زیر را در تصمیم گیری مد نظر داشته باشید:

- نوع و میزان آلاینده های موجود در آب منزل

- هزینه دستگاه تصفیه آب

- هزینه های عملیاتی، نگهداری و تعمیرات دستگاه تصفیه آب

- میزان فضای اشغال شده ترسط دستگاه تصفیه آب

- راحتی استفاده از دستگاه تصفیه آب

 

1- فیلترهای کربنی (Carbon Filters)

فیلترهای کربنی می توانند عمده ترکیبات آلی موجود در آب که باعث طعم و بوی نامناسب آن می شوند را حذف کنند. میزان اثربخشی یک فیلتر کربنی، به میزان کربن موجود در آن و همینطور مدت زمان ماندن آب در آن برمی گردد. هر چه مدت زمان تماس آب با کربن بیشتر باشد، میزان ناخالصی بیشتری توسط فیلتر حذف می شود. برخی از انواع فیلترهای کربنی، می توانند بعضی از باکتری ها را هم از آب حذف کنند. در صورتی که مدت زمان  تماس آب با فیلتر کربنی، بیش از سی ثانیه باشد، احتمال حذف باکتری از آب زیاد خواهد بود. فیلترهای کربنی، زمانی که طعم و بوی نامناسب آب مجدداً به آن بر می گردد، می بایست تعویض شوند. 

فیلترهای کربنی، انواع مختلفی داشته و در نقاط مختفی در تصفیه آب خانگی می توانند مورد استفاده قرار گیرند:

 

فیلترهای کربنی سر شیر آب (Faucet-mounted)

برخی فیلترهای کربنی، روی شیر آب نصب می شوند تا زمان باز شدن شیر آب، آب خروجی از شیر، ابتدا از این فیلتر عبور کرده و سپس برای مصرف مورد استفاده قرار گیرد.

 

faucet-mounted-water-filter

برای مشاهده مشخصات فیلتر سر شیر آب، اینجا را کلیک کنید.

 

فیلترهای کربنی زیر سینکی

این نوع فیلترها، زیر سینک آشپزخانه و ودر مسیر آب سرد قرار می گیرند. در این نوع استفاده از فیلترهای کربنی، دو حالت وجود دارد. یک حالت، زمانی است که آب سرد تصفیه شده، مستقیماً وارد شیر اصلی آب آشپزخانه می شود. و حالت دیگر، زمانی است که برای آب تصفیه شده، یک شیر برداشت جداگانه روی سینک نصب می شده و کماکان آب شیر اصلی، تصفیه نشده باقی می ماند. برای اثربخشی بالاتر این فیلترها، بهتر است در مرحله قبل از آن، فیلترهای الیافی جهت حذف ذرات معلق، استفاده شود.

 

Under Sink carbon Filter

 

 

فیلترهای کربنی تصفیه آب ورودی (POE)

در این حالت، فیلترهای کربنی، کل آب ورودی به منزل را تصفیه می کنند. این فیلترها، در مسیر خط اصلی ورودی آب به منزل و قبل از انشعابات داخلی نصب می شوند. برای اثربخشی بالاتر این فیلترها، بهتر است در مرحله قبل از آن، فیلترهای الیافی جهت حذف ذرات معلق، استفاده شود.

 

 

 فیلتر جامبو سه مرحله ای آب فناور

 

فیلتر کربنی آب فناور

 

برای مشاهده مشخصات فیلتر کربنی جهت تصفیه آب ورودی منزل، اینجا را کلیک کنید.

 

- با توجه به کاربرد بسیار زیاد کربن فعال در تصفیه آب، انواع گوناگونی از این نوع فیلترها برای استفاده در انواع دستگاه ها و وسایل تصفیه آب خانگی، طراحی و تولید شده اند، به عنوان مثال، فیلترهای کربنی قابل حمل ساده مورد استفاده در پارچ های آب و یا فیلترهای یخچال از این دسته هستند. البته طبعاً طول عمر این فیلترها کوتاه بود ه و نسبت به سایر انواع فیلترهای کربنی نامبرده شده فوق، اثربخشی کمتری برای حذف ناحالصی ها از آب دارند.

 فیلتر کربنی

 

 

فیلتر کربنی

 

 

برای مشاهده مشخصات و قیمت انواع فیلترهای کربنی، اینجا را کلیک کنید.

 

2- فیلترهای الیافی (Fiber Filters)

فیلترهای الیافی برای حذف ذرات جامد معلق نامحلول و کدری آب، استفاده می شوند. فشار آب، باعث عبور آب از الیاف تنیده در هم این فیلترها می شوند. این فیلترها در ابعاد متفاوت و با توان حذف سایزهای مختلف ذرات معلق (معمولاً از 1 میکرون تا 25 میکرون)، تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. معمولاً این فیلترها می توانند به تنهایی و یا به عنوان پیش تصفیه سایر سیستم های تصفیه آب خانگی، مورد استفاده قرار گیرند. طبعاً فیلترهای الیافی قادر به حذف تمام ناخالصی ها از آب نیستند. در صورتیکه علیرغم استفاده از این فیلترها، کماکان طعم و بوی آب از نظر شما نامناسب است، از فیلترهای کربنی پس از فیلترهای الیافی استفاده کنید.

 

برای مشاهده مشخصات و قیمت انواع فیلترهای الیافی، اینجا را کلیک کنید.

 

3- دستگاه های اسمز معکوس (Reverse Osmosis Units)

دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس

دستگاه تصفیه آب خانگی  اسمز معکوس، قادر است تا درصد زیادی از مواد معدنی و املاح موجود در آب مانند نیترات، کلسیم و منیزیم را از آن جدا کند و معمولاً در این کار تا 95% موفق هستند. البته باید توجه داشت که با این روش، میزان املاح مفید آب نیز تا حد زیادی کاهش می یابد. معمولاً از این نوع دستگاه تصفیه آب خانگی برای تولید آب آشامیدنی و یا آب مناسب برای پخت و پز استفاده می شود.

یک دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، معمولاً دارای بخش های زیر است:

- فیلتر پیش تصفیه (معمولاً از نوع فیلتر الیافی) برای حذف ذرات جامد معلق

- فیلتر کربن فعال برای حذف طعم و بو

- غشاء نیمه تراوا (ممبران) که آب می بایست با فشار از آن عبور کند.

- مخزن ذخیره برای نگهداری آب تصفیه شده

- اتصال آب کثیف خروجی به خط فاضلاب

دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس در ابعاد و اشکال مختلف ساخته می شوند. بسته به ابعاد مخزن ذخیره، این دستگاه های تصفیه آب می توانند در زیر سینک و یا در سایر نقاط آشپزخانه و منزل قرار گرفته و استفاده شوند. ظرفیت دستگاه تصفیه آب خنگی اسمز معوس معمولاً بر اساس گالن در روز بیان می شود.

هزینه خرید دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، معمولاً بالا است. ضمن اینکه این دستگاه ها به دلیل حساسیت عملکردی، نیازمند نگهداری دقیق و تعویض فیلترها و ممبران در زمان مناسب بر اساس توصیه کارخانه سازنده آنها و کیفیت آب ورودی می باشند.

 دستگاه-تصفیه-آب-خانگی-آب-فناور

 

برای مشاهده مشخصات و قیمت انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، اینجا را کلیک کنید.

 

در بخش اول مقاله "هشت نوع متداول دستگاه تصفیه آب خانگی"، به بررسی روش های "فیلترهای کربنی"، "فیلترهای الیافی" و "اسمز معکوس" به عنوان سه روش متداول تصفیه آب خانگی پرداخته شد. در این مقاله نیز، سه روش "تقطیر"، "فیلترهای خنثی ساز" و "تزریق مواد شیمیایی"، مورد بررسی قرار می گیرند:

 

4- دستگاه های تقطیر (Distillers)

 

 دستگاه تقطیر

 

دستگاه های آب مقطرساز، با استفاده از روش  تقطیر می توانند خالص ترین نوع آب را تولید کنند. این دستگاه ها قادر هستند تا تقریباً تمامی املاح و ناخالصی های آب را از آن جدا کنند. دستگاه های آب مقطرساز برای تولید آب باتری و یا استفاده در جاهایی که نیاز به آب خالص وجود دارد، معولاً مورد استفاده قرار می گیرند.

روش کار دستگاه آب مقطرساز به این صورت است که آب تصفیه نشده در داخل یک مخزن که معمولاً از جنس استنلس استیل است، ریخته شده و با استفاده از انرژی الکتریکی، تا رسیدن به نقطه جوش گرم می شود. بخار تولید شده، بدون هیچ گونه ناخالصی  بوده و تمام املاح و ناخالصی ها در آب باقی می مانند. بخار حاصل از جوشیده شدن آب، از داخل یک کویل سرد عبور کرده و مجدداً تبدیل به آب خالص شده و وارد محفظه دیگری جهت استفاده می شود.

 

روش کار دستگاه تقطیر

 

برای انتخاب یک دستگاه آب مقطرساز، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- ظرفیت مخزن آب جهت جوشیدن

- نوع و اندازه مخزن ذخیره آب

- نرخ تولید آب مقطر

- میزان امکانات اتوماتیک دستگاه آب مقطرساز

- نوع طراحی و محل قرار گیری دستگاه آب مقطرساز از جهت سهولت در استفاده و نگهداری

- توان الکتریکی مصرفی دستگاه آب مقطرساز

جنس مخزن نگهداری آب مقطر دستگاه، معمولاً از شیشه، فلز و یا پلاستیک است که در صورت مراقبت مناسب مطابق دستورالعمل سازنده آنها، مشکلی به وجود نخواهد آمد.

دستگاه های آب مقطرساز بزرگ می توانند حدود نصف گالن در ساعت، آب مقطر تولید کنند. در حالیکه دستگاه های آب مقطرساز کوچکتر، حدود یک چهارم گاالن در ساعت، ظرفیت تولید آب مقطر دارند. هزینه تمام شده آب مقطر تولید شده توسط دستگاه آب مقطرساز، به دو عامل قیمت خود دستگاه و همینطور قیمت برق مصرفی وابسته است.

هرچند که دستگاه های آب مقطرساز بر خلاف بسیاری دیگر از انواع دستگاه تصفیه آب خانگی، نیاز به جایگزینی قطعات و یا فیلتر ندارند، اما نباید از مراقبت و نگهداری آنها غافل بود. مهمترین نوع  مراقبت از دستگاه آب مقطرساز، تمیز کردن رسوب و جرم تشکیل شده در مخزن آب جوش است. تعداد دفعات تمیز کردن رسوب در دستگاه آب مقطرساز، بستگی به کیفیت آب استفاده شده و همینطور میزان آب مقطر تولید شده توسط دستگاه دارد." سرکه سفید" متداولترین ماده ای است که برای این منظور توصیه و استفاده می شود.   

با توجه به نیاز دستگاه آب مقطرساز به مصرف برق، هزینه عملیاتی این نوع دستگاه تصفیه آب خانگی، نسبتاً بالاست. لذا در انتخاب و به کارگیری این دستگاه لازمست تا هزینه و فایده آن نسبت به روش های جایگزین، به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

 

5- فیلترهای خنثی سازی (Neutralizing)

و

پمپ های تزریق مواد شیمیایی (Chemical Feed Pumps)

 

فیلترهای خنثی سازی و پمپ های تزریق مواد شیمیایی، برای تنظیم PH آب چاه مورد استفاده قرار میگیرند. همانظور که می دانیم، PH خنثی و نرمال آب، عدد 7 است و تا آنجائیکه ممکن است باید PH آب را برای استفاده در منزل به این عدد نزدیک کنیم. PH بالاتر از 7 به معنی قلیایی بودن آب و PH پایین تر از 7، نشاندهنده خاصیت اسیدی آب است. PH پایین و یا بالای آب، باعث ایجاد خوردگی و حل شدن فلزات در آب و یا تشکیل رسوب در لوله ها و تجهیزات منزل می شود. مشاهده لکه های آبی یا سبز ناشی از لوله های مسی و یا لکه های قرمز ناشی از لوله های گالوانیزه، نشاندهنده عدم خنثی بودن آب می باشد.

فیلترهای خنثی سازی (بصورت مخزن) و یا پمپ های تزریق مواد شیمیایی که محلول خنثی ساز را به آب تزریق می کنند، برای افزایش PH آب چاه که دارای خاصیت اسیدی است، مورد استفاده قرار می گیرند. البته در صورتیکه نیاز به حذف آهن از آب چاه نیز باشد، حتماً می بایست از پمپ های تزریق مواد شیمیایی استفاده کرد.

در فیلترهای خنثی سازی، آب از داخل یک مخزن انباشته از دانه های "کلسیت" (کربنات کلسیم) و یا "اکسید منیزیم" عبور کرده و بدین وسیله، PH آب چاه را افزایش می دهند. این فیلترهای خنثی سازی، می بایست حتماً بعد از مخزن تحت فشاری که آب خروجی چاه مستقیماً وارد آن می شود، نصب شوند. فیلترهای خنثی سازی، برای آب چاه با PH بین 6 و 7 استفاده می شود. 

 

Neutralizing Filter

 

برای آب چاه با PH کمتر از 6، بکارگیری فیلترهای خنثی سازی به تنهایی کافی نبوده و از پمپ های تزریق مواد شیمیایی استفاده می شود. در این موارد، مواد شیمیایی "کربنات سدیم" و یا "هیدروکسید سدیم"  توسط پمپ های تزریق مواد شیمیایی وارد آب خروجی چاه شده و باعث افزایش PH آن میشوند. البته بجای سدیم در مواد فوق، می توان از پتاسیم هم استفاده کرد. اما هزینه آن بیشترخواهد شد. محلول خنثی کننده، باید در مخزن نگهداری مربوطه ریخته شده و میزان دبی خروجی پمپ به نحوی تنظیم شود تا میزان PH آب به نزدیکی عدد 7 برسد.  

در صورتی که PH آب چاه، بین 4 تا 6 باشد، باید از محلول کربنات سدیم با غلظت یک پوند در یک گالن آب استفاده کرد. دبی میزان تزریق این ماده در آب چاه را به نحوی تنظیم کنید که PH آب در دورترین شیر آب، به عدد 7 برسد. در صورتی که PH آب چاه کمتر از 4 باشد، می بایست از محلول هیدروکسید سدیم برای تزریق در آب چاه استفاده نمود. البته این ماده شیمیایی، بسیار خطرناک است و حتماً می بایست از دستکش و عینک استفاده کرد. محلول هیدروکسید سدیم با غلظت یک پوند در گالن آب می بایست به آرامی به آب چاه تزریق شود تا میزان PH آب در دورترین شیر آب به عدد 7 برسد.

برای کاهش عدد PH در آبهای قلیایی، از تزریق محلول رقیق اسید سولفوریک به آب (مطابق با همان روش فوق) استفاده می شود. البته در تهیه این محلول هم بسیار باید مراقب بوذ. تهیه این محلول از اسید قوی، خیلی خطرناک است. استفاده از دستکش و عینک، الزامی است همیشه به یاد داشته باشید که اسید را به آرامی به آب اضافه کنید. به هیچ عنوان، آب را به اسید اضافه نکنید.

 در بخش اول و دوم مقاله "هشت نوع متداول دستگاه تصفیه آب خانگی"، به بررسی روش های "فیلترهای کربنی"، "فیلترهای الیافی"، "اسمز معکوس"، "تقطیر"، "فیلترهای خنثی ساز" و "تزریق مواد شیمیایی" پرداخته شد. در این مقاله، در مورد روشهای “ضدعفونی” آب خانگی مطالبی ارائه خواهد شد:

 

6- ضدعفونی کننده (Disinfection)

ضدعفونی آب، باعث از بین رفتن باکتری و سایر میکروارگانیسم های موجود در آب می شود. "کلرزنی" (Chlorination)، متداولترین روش ضدعفونی آب خانگی است. هر چند روش های دیگری برای ضدعفونی آب مانند "اشعه ماوراء بنفش" و "ازن زنی" نیز وجود دارند، اما هنوز برای مصرف خانگی، به اندازه استفاده از کلر، عمومیت پیدا نکرده اند. البته برای منازلی که از آب تصفیه شده شهری استفاده می کنند، انجام عمل ضدعفونی آب با کلر، در تصفیه خانه انجام می شود. اما در مناطقی که آب منزل توسط چاه خصوصی تأمین می شود، مسئولیت انجام این کار برعهده خود فرد می باشد.

یک سیستم کلرزنی پیوسته، می بایست همواره میزان مشخصی از کلر را به آب تزریق کند تا باعث از بین رفتن باکتری و میکروب های موجود در آن شود. برای از بین رفتن این میکروارگانیسم ها، لازمست تا کلر حداقل یک دقیقه در آب وجود داشته باشد و با میکروارگانیسم ها در تماس باشد. وجود کلر باقیمانده در آب به میزان 3-5ppm،  نشاندهنده انجام شدن عملیات ضدعفونی بصورت کامل است. میزان نرمال تزریق کلر در آب، معادل یک فنجان وایتکس 5% به ازای 300 گالن آب می باشد. البته این میزان پیشنهادی، بسته به مقدار دما، PH آب و دبی پمپ، می تواند تغییر کند. برای تنظیم میزان تزریق کلر در آب، می توان از یک کیت کلر سنج ارزان قیمت استفاده نمود و با اندازه گیری منظم میزان کلر باقیمانده، نرخ ورودی جریان کلر به آب را تعیین کرد. در صورت بالا بودن میزان کلر آزاد در آب و مشخص بودن آن در طعم و بوی آب، بهتر است از یک فیلتر کربنی در مسیر آب استفاده شود تا کلر مازاد از آب حذف شده و طعم وبوی آب نیز به حالت مطبوع خود برگردد.

نکته: وایتکس که معمولاً برای رنگبری البسه مورد استفاده قرار می گیرد، در وقع همان مایع هیپوکریت سدیم است که یکی از انواع کلر مایع محسوب شده و برای ضدعفونی کردن آب هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

ضدعفونی آب

 

قبل از نصب یک سیستم کلرزنی پیوسته برای آب خروجی چاه، لازمست تا چند بار به چاه، شوک کلر (Chlorination Shock) وارد شود. در این فرآیند ساده، میزان غلظت بالایی کلر مستقیماً وارد چاه می شود تا تمام باکتری های موجود در آب چاه را از بین ببرد. شوک کلر، هم برای چاه های جدید و هم برای چاه های قدیمی تعمیر شده، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.  برای این منظور، می توان از مایع وایتکس معمولی (که دارای محلول هیپوکلریت سدیم 5 درصد است)، استفاده کرد. هدف ما از انجام شوک کلرزنی، رساندن میزان کلر به حدود 200 ppm در آب است تا اطمینان حاصل شود که تمامی باکتری ها و ویروس های موجود در آب، از بین می روند. اگر باکتری آهن هم در آب موجود  باشد، شاید نیاز به غلظت 800 ppm کلر در آب در زمان شوک کلرزنی  به وجود بیاید.

برای انجام شوک کلر، به دستورات ایمنی زیر کاملاً توجه کنید:

- در زمان انجام شوک کلر، تمامی فیلترها از جمله فیلترهای کربنی باید از مدار خارج باشند. در این حالت یا این فیلترها را موقتاً از جای خود خارج می کنیم و یا با بازکردن شیر bypass، آنها را از مدار خارج می کنیم.

- در زمان حمل محلول کلر، حتماً از دستکش، عینک و پیشبند استفاده شود. در صورتیکه وایتکس روی پوست بدن ریخت، باید آنرا به سرعت با آب تازه بخوبی شستشو داد.

- هیچگاه، محلول کلر را با هیچ نوع دیگری از مواد تمیز کننده (مخصوصاً آمونیاک) مخلوط نکنید. این کار باعث تولید گازهای سمی خواهد شد.

- آبی که مورد شوک کلر واقع شده، به هیچ عنوان قابل خوردن نیست. باید قبل از مصرف آب از نبودن بوی کلر در آب مطمئن شوید.

 

دستورالعمل شوک کلر به آب چاه

- برای انجام شوک کلر، زمانی را انتخاب کنید که حداقل تا 24 ساعت، با آب چاه کاری نداشته باشید. برای این مدت، آب لازم برای مصرف را ذخیره کرده و یا بعد از دادن شوک کلر، به مسافرتی کوتاه بروید.

- میزان وایتکس مورد استفاده را مشخص کنید. این مقدار، بستگی به "قطر چاه" و "ارتفاع ستون آب چاه" دارد. ارتفاع ستون آب چاه، برابر اختلاف ارتفاع چاه و فاصله سطح آب چاه تا لبه بالای چاه است. به عنوان مثال، اگر عمق چاه، 250 فوت و فاصله سطح آب از روی زمین، 150 فوت باشد، ارتفاع ستون آب، برابر 100 فوت خواهد بود. برای این چاه،  با فرض اینکه قطر آن 4 اینچ باشد، نیم گالن وایتکس برای افزایش میزان کلر به 200 ppm، کافی است. مقادیر پیشنهادی وایتکس برای قطرها و ارتفاع های ستون آب مختلف را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

 

ارتفاع ستون آب (فوت)

قطر 4 اینچ

قطر 6 ‏اینچ

قطر 8 ‏اینچ

قطر 12 ‏اینچ

قطر 24 ‏اینچ

50

0.25 گالن

 0.5 گالن  1 گالن 2 گالن  8 گالن 
100

0.5 گالن

1 گالن  2 گالن 4 گالن  16 گالن 
200

1 گالن

2 گالن  4 گالن 8 گالن  32 گالن 
 

 

- میزان مشخص شده محلول کلر را با آب در یک ظرف با ظرفیت 5 گالن یا بیشتر مخلوط کرده و مستقیماً به آب چاه اضافه کنید.

- نزدیکترین شیر آب به چاه که در بیرون خانه قرار دارد را باز کنید تا زمانیکه بوی شدید کلر، استشمام شود. در صورتی که بوی شدید کلر استشمام نشد، باز هم محلول کلر به آب چاه اضافه کنید تا بوی آن حس شود.

- شیر آب را ببندید. یک شیلنگ آب به شیر متصل کرده و یک نازل اسپری کننده روی شیلنگ ببندید. بوسیله این شیلنگ و نازل روی آن، به مدت حداقل 15 دقیقه تمامی سطح دیواره چاه را بخوبی شستشو دهید.

- بعد از شستن دیواره چاه با محلول کلر، تمامی شیرهای خارج و داخل خانه را باز کنید تا بوی کلر قوی در آنها استشام شود. به محض استشمام بوی کلر در هر شیر آب، آنرا ببندید.

- اجازه دهید تا کلر در چاه و سیستم لوله کشی آب شما حداقل 24 ساعت باقی بماند. به هیچ عنوان در این مدت از آب چاه برای نوشیدن استفاده نکنید. اگر برای استفاده در سرویس بهداشتی، مجبور به مصرف این آب بودید، سعی کنید حداقل میزان مصرف را داشته باشید.

- بعد از 24 ساعت، تمامی شیرهای آب خارج منزل را باز کنید تا زمانی که بوی کلر از بین برود. در این فاصله، هیچکدام از شیرهای داخل منزل را باز نکنید.

- در مرحله آخر، شیرهای داخل منزل را باز کنید تا بوی کلر آنها نیز بصورت کامل از بین برود. البته ممکن است شما تا چند روز، میزان کمی از بوی کلر را در آب حس کنید.

- برای حصول اطمینان از اثربخشی انجام شوک کلر، حدود دو هفته بعد از انجام این کار، کیفیت آب چاه را مجدداً آزمایش کرده و میزان میکروارگانیسم های موجود در آن را مجدداً بررسی کنید. 

 

 

 دستگاه سختی گیر رزینی

 

در سه بخش پیشین مقاله "هشت نوع متداول دستگاه تصفیه آب خانگی"، به بررسی روش های "فیلترهای کربنی"، "فیلترهای الیافی"، "اسمز معکوس"، "تقطیر"، "فیلترهای خنثی ساز"، "تزریق مواد شیمیایی" و "ضدعفونی آب" پرداخته شد. در این مقاله، در مورد "سختی گیر" به عنوان آخرین نوع دستگاه تصفیه آب خانگی  معرفی شده در این مجموعه مقالات، مطالبی ارائه خواهد شد:

 

7- سختی گیر (Water Softener)

سختی آب، ناشی از وجود یونهای کلسیم و منیزم محلول در آب است. آب با سختی بالا، باعث زبر شدن البسه بعد از شستشو، ایجاد لکه روی ظروف و مصرف بالای مواد شوینده در زمان شستن ظرفها، تأثیرات نامطلوب روی پوست و مو در زمان استحمام و سایر موارد بهداشت فردی می شود. علاوه بر این موارد، سختی آب روی تجهیزات نیز تأثیر منفی می گذارد. به عنوان مثال، می توان به تشکیل رسوب در هیترها اشاره نمود که باعث افزایش هزینه گرمایش و همینطور کاهش طول عمر این تجهیز مهم در تأسیسات منزل می شود.

کلسیم و منیزیم محلول در آب، با واحدهای گرین (Grain) در گالن (GPG)،  میلیگرم در لیتر (mg/L) و یا ppm بیان می شود. زمانی که آب با سختی بالا با صابون و مواد شوینده ترکیب می شود، باعث ایجاد لکه هایی روی سطوح خواهد شد که نمی توانند در آب حل شوند و پاک کردن آنها بسیار مشکل خواهد بود.

سختی آب بوسیله عبور آب از بستر رزین تبادل یونی (Ion Exchange Resin) گرفته می شود. در فرآیند سختی گیری، یونهای کلسیم و منیزیم محلول در آب با یونهای سدیم موجود در رزین جایگزین می شوند. تقریباً به ازای هر گرین سختی، 15 میلیگرم سدیم وارد آب شده و جایگزین آن می شود.

وقتی یونهای سدیم رزین تقریباً به اتمام می رسد، سختی گیر نیاز به احیا (Regeneration) دارد. این فرآیند به این شکل صورت می گیر که ابتدا عملیات شستشوی معکوس (Backwash) برای تمیز کردن رزین، سپس احیای رزین با وارد کردن محلول کلرید سدیم در بستر رزین جهت جایگزین کردن یونهای کلسیم و منیزیم جذب شده به رزین با یونهای سدیم  و نهایتاً شستشوی بستر رزین (Rinsing) برای تخلیه کلیه نمکهای اضافه می باشد.

سختی گیرها علاوه بر کلسیم و منیزیم، می توانند مقادیر محدود آهن محلول در آب (بین 5 تا 10 ppm) را نیز جذب کنند. اما وجود آهن بصورت اکسید شده و یا باکتری آهن در آب، باعث گرفتگی رزین و کاهش اثربخشی آن خواهد شد. در این شرایط می بایست برای حذف آهن از آب، از فیلترهای مخصوص حذف آهن و یا کلرزنی استفاده نمود.

سایز سختی گیر، بستگی به میزان سختی آب، حجم آب مورد نیاز برای سختی گیری و زمان ما بین دو احیا دارد.

بصورت کلی، سه نوع سختی گیر برای استفاده در منازل وجود دارد:

- سختی گیرهای "ددستی" (Manual): در این دستگاه ها، تمامی مراحل و اقدامات بصورت دستی انجام می شود. نمک مورد نیاز برای احیا نیز بصورت دستی در داخل مخزن سختی گیر ریخته می شود.

- سختی گیرهای "نیمه اتوماتیک" (Semi-Automatic): در زمان نیاز به احیا و یا سایر حالت های فعالیت دستگاه، تنظیمات توسط فرد مسئول نگهداری دستگاه انجام شده و سپس خود دستگاه تمامی فعالیتها را خود بخود انجام می دهد. در این دستگاه ها، یک مخزن جداگانه برای نگهداری محلول آب و نمک احیا، در نظر گرفته می شود.

- سختی گیرهای "اتوماتیک" (Automatic): تمامی تنظیمات فرآیندهای مورد نیاز دستگاه (از جمله احیا) تنها یکبار در ابتدای راه اندازی توسط مسئول مربوطه انجام شده و در ادامه، تمامی فعالیت ها بصورت اتوماتیک توسط دستگاه انجام می شود. نحوه تنظیم زمان احیا در دستگاه ها، بر اساس زمان و یا میزان آب سختی گیری شده می باشد. این سختی گیرها نیز دارای یک مخزن جداگانه برای نگهداشتن محلول آب و نمک احیا هستند.

میزان بالای سدیم موجود در آب سختی گیری شده، یکی از دغدغه های اصلی استفاده کنندگان از دستگاه های سختی گیر است. این نگرانی مخصوصاً برای کسانی که به هر دلیلی رژیم غذایی سدیم دارند، از اهمیت بالاتری برخوردار است. به همین دلیل، گاهی در نصب دستگاه سختی گیر، آب سرد آشپزخانه را در مدار آب خروجی سختی گیر قرار نمی دهند تا این دسته از افراد بتوانند از آب سرد آشپزخانه برای نوشیدن و یا پخت و پز استفاده کنند.

علیرغم هزینه اولیه خرید دستگاه سختی گیر، باید در نظر داشت که استفاده از این دستگاه ها در بلندمدت، صرفه جویی قابل توجهی را در پی خواهد داشت. آب سختی گیری شده گاهی تا 500% نیاز به مواد شوینده را کاهش می دهد! همچنین، استفاده از آب سختی گیری شده باعث افزایش طول عمر سیستم لوله کشی منزل و تجهیزاتی که در معرض آب قراردارند، خواهد شد. بهتر شدن کیفیت البسه و ظروف و نیز بهداشت فردی پس از شستشو نیز از مهمترین مزایای استفاده از این دستگاه هاست.

 

سختی گیر رزینی آب فناور

 برای مشاهده کامل مشخصات و مزایای دستگاه های سختی گیر رزینی، اینجا را کلیک کنید.

جمعبندی

با مرور مقاله  هشت نوع متداول دستگاه تصفیه آب خانگی که در چهار بخش جداگانه در وب سایت آب فناور ارائه شد، متوجه شدیم که نوع مشکلات و آلاینده های مختلف موجود در آب، مشخص کننده نوع دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب بوده و بهترین روش انتخاب دستگاه تصفیه آب، آزمایش کیفیت آب مورد استفاده در منزل است. شما با آزمایش کیفیت آب و شناسایی مشکلات موجود، می توانید اطمینان حاصل کنید مبلغی را که برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی خود خواهید نمود، در جای درستی هزینه شده و نتیجه مطلوب مورد نظر را نیز خواهید گرفت.

 


نظرات

CAPTCHA

دسترسی سریع

طبقه بندی محصولات

محصولات بر اساس آلاینده ها