ضدعفونی آب چاه با استفاده از اشعه ماوراء بنفش

اساس کار دستگاه های ضدعفونی کننده ماوراء بنفش (UV) بر پایه تابش نور ماوراء بنفش بر آب چاه و یا آبهای سطحی (مانند چشمه) و از بین بردن باکتری های موجود در آب است. استفاده از اشعه ماوراء بنفش، روشی بسیار ساده و در عین حال مؤثر برای از بین بردن باکتری ها از جمله باکتری کلیفرم در آب بشمار می رود.

وجود میکروارگانیسم ها در آب، یک خطر بالقوه بسیار جدی برای سلامتی به شمار می رود. از آنجائیکه احتمال وجود باکتری، ویروس و انگل های مختلف بیماریزا در آب های غیر تصفیه شده وجود دارد، ضدعفونی کردن آب پیش از استفاده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بسیاری از آب های سطحی و آب های چاه حاوی میکروارگانیسم های مختلفی هستند. هرچند، چاه هایی که با روش اصولی حفر و ساخته شده اند معمولاً مشکل باکتری نداشته و علاوه بر آن، امکان نفوذ آبهای سطحی نیز به داخل آنها وجود ندارد. اما به هر صورت، امکان وجود میکروب در آنها به صفر نرسیده و توصیه می شود که کسانی که از آب چاه استفاده می کنند، بهتر است سالی یک بار آب چاه را مورد آزمایش میکروبی (از جمله باکتری کلیفرم) قرار دهند.

استفاده از نور اشعه ماوراء بنفش (UV) یکی از بهترین روش های ضدعفونی آب حاوی میکروارگانیسم ها (مخصوصاً برای آب های سطحی و آب چشمه) به شمار می رود.

در سالیان گذشته، مرسومترین روش ضدعفونی آب استفاده از کلر بوده است. اما مشکلات مهمی در استفاده از کلر وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به وجود مواد شیمیایی تولید شده جانبی واکنش آب با کلر (مانند THM) و همچنین احتمال خوردن و استشمام کلر آزاد موجود در آب که هر دو برای سلامتی مضر هستند، اشاره نمود.

لذا استفاده از دستگاه یو وی برای ضدعفونی آب به دلیل عدم اضافه کردن هیچگونه مواد شیمیایی در داخل آب، گزینه ای مناسب بشمار می رود که البته انتخاب و استفاده صحیح از آن نیازمند ملاحظاتی می باشد.

 

روش کار دستگاه اشعه ماوراء بنفش (UV)

 

روش کار دستگاه یو وی

 

اساس کار دستگاه یو وی، در معرض قرار دادن دیواره سلولهای میکروارگانیسم ها با نور شدید ماوراء بنفش است. این کار باعث تخریب ماده ژنتیک میکروب شده و از رشد و تکثیر آن جلوگیری می کند. عملاً این اتفاق به مثابه سوخته شدن شدید میکروارگانیسم و عدم امکان رشد آن می شود.

طول موج نور اشعه ماوراء بنفش به چندین بازه تقسیم می شود که عبارتند از UVA، UVB و UVC. طول موج UVB باعث ایجاد سوختگی در پوست انسان می شود. اما طول موج UVC طول موجی است که در آن باکتری ها از بین رفته و لذا از این طول موج در لامپ های یو وی ضدعفونی آب استفاده می شود. طول موج UVC  باعث تخریب پیوند مولکولی DNA  میکروارگانیسم ها شده و با تشکیل پیوند مولکولی جدید، امکان رشد و تکثیر آنها گرفته شده و عملاً باکتری ها و ویروس ها از بین می روند.

برای اثربخشی کامل نور یو وی، شفافیت و تمیزی کامل آب هنگام عبور از لامپ بسیار مهم است. در غیر اینصورت ممکن است اشعه ماوراء بنفش بصورت کامل به تمام میکروارگانیسم های موجود در آب نرسیده و ضدعفونی آب بصورت کامل انجام نگیرد. در مورد اهمیت پیش تصفیه آب پیش از ورود به سیستم یو وی در ادامه مقاله توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد.

نکته مهم دیگر در خصوص ضد عفونی آب با دستگاه اشعه ماوراء بنفش این است که در این روش بر خلاف روش متداول کلرزنی، هیچکونه مواد شیمیایی به آب اضافه نشده و لذا پس از خروج آب از یو وی، در صورت ورود هر گونه آلودگی به آب، عملاً  آب از حالت ضدعفونی خارج شده و آلوده خواهد شد. به همین دلیل همواره لازم است به این نکته مهم دقت نظر داشت که دستگاه یو وی می بایست به عنوان آخرین دستگاه سیستم تصفیه آب و نزدیک به نقطه مصرف قرار گیرد. علاوه بر این، در صورتیکه در سیستم تصفیه آب چاه از چندین سیستم ضدعفونی دیگر مانند کلر و یا ازن هم استفاده شده باشد، دستگاه یو وی می بایست حتماً پس از این سیستم ها جانمایی شود.

 

مزیت های استفاده از اشعه ماوراء بنفش در ضدعفونی آب چاه

 

استفاده از دستگاه اشعه ماوراء بنفش (UV) برای ضدعفونی آب نسبت به روش های قدیمی تر مانند کلرزنی دارای مزیت های مهمی است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- اثربخشی بالا: در صورت انتخاب نوع و سایز مناسب دستگاه یووی، تقریباً تمامی میکروارگانیسم های موجود در آب از بین می روند.

- هزینه عملیاتی پایین: دستگاه های یو وی تنها با برق کار کرده و لامپ های دستگاه تنها (حداکثر) یکبار در سال تعویض می شوند.  

- ایمنی و بهداشت بالا: دستگاه یو وی هیچگونه مواد شیمیایی به آب اضافه نمی کند. بنابراین نگرانی بابت تزریق زیاد، ترکیبات جانبی مضر و یا ایجاد خورندگی که در ضدعفونی با کلر و یا ازن وجود دارد، در استفاده از این دستگاه وجود ندارد.

- نصب و عملکرد آسان: نصب دستگاه های یو وی ساده بوده و عملکرد آنها بصورت اتوماتیک است. با در نظر داشتن شرایط پیش تصفیه مناسب، دستگاه یو وی بصورت خودکار در مدار قرار گرفته و نیازی به اپراتور نخواهد داشت.

 

شرایط پیش تصفیه آب ورودی به دستگاه UV

 

آب ورودی به دستگاه یو وی می بایست کاملاً تمیز بوده و میزان املاح موجود در آن نیز به حداقل ممکن رسیده باشد. توصیه شده است که کیفیت آب ورودی به دستگاه یو وی بر اساس جدول زیر باشد:

 

پارامتر کیفی آب حداکثر میزان مجاز دستگاه مورد نیاز جهت افزایش کیفیت آب
کدورت 

1 NTU

فیلتر شنی
فیلتر الیافی
سختی آب 120 ppm  سختی گیر رزینی
آهن 0.3 ppm  دستگاه حذف آهن و منگنز
منگنز 0.05 ppm 

pH

6.5 – 9.5 

---

 

حداقل پیش تصفیه الزامی برای دستگاه های یو وی، استفاده از فیلتر الیافی 5 میکرون (ترجیحاً 1 میکرون) است که در هر صورت حتماً می بایست پیش از دستگاه یو وی نصب شوند.

 

محل نصب دستگاه ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش

 

همانطور که پیش از این نیز مطرح شد، دستگاه یو وی می بایست آخرین مرحله سیستم تصفیه آب چاه و نزدیکترین محل ممکن به نقطه مصرف باشد.  

در بسیاری از منازل که از آب چاه استفاده می شود، از یک مخزن بزرگ برای ذخیره آب استفاده می کنند. در برخی موارد مشاهده شده است که دستگاه یو وی پیش از مخزن ذخیره نصب شده است. البته با این کار، آب ضدعفونی شده وارد مخزن ذخیره می شود. اما باید به این نکته توجه داشت که آب موجود در مخزن مجدداً مستعد آلودگی بوده و با ورود میکروب از طریق هوا و یا لوله ها به آب مجدداً باعث آلوده شدن و غیربهداشتی شدن آب خواهند شد. بنابراین در این موارد، یا می بایست جای دستگاه یو وی عوض شده و به انتهای مسیر و پس از مخزن برده شود و یا از یک دستگاه جدید یو وی در نزدیک منزل استفاده کرد تا آلودگی های میکروبی احتمالی جدید را از بین ببرد.

 

UV Disinfection Schematic Diagram

 

 

نحوه انتخاب دستگاه ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش

 

انتخاب سایز صحیح دستگاه یو وی، یکی از مهمترین مواردی است که می بایست به دقت مد نظر قرار داشته باشد. مهمترین پارامتری که در انتخاب سایز مناسب دستگاه یو وی وجود دارد، مقدار دبی آب عبوری از دستگاه است.

دبی آب بیانگر حجم آب عبوری در یک واحد زمان تعریف شده است. دبی آب معمولاً بر حسب واحدهای مختلفی مانند گالن بر دقیقه (GPM) و یا متر مکعب بر ساعت بیان می شود.

تخمین سایز دستگاه یو وی برای ضدعفونی آب چاه در منازل، معمولاً بر اساس سایز لوله، تعداد نفرات و نقاط مصرف آب در منزل می باشد. برای این منظور می توان از جدول راهنمای زیر استفاده نمود:

 

تعداد نفرات

نقاط مصرف اصلی سایز دبی دستگاه یو وی

1-2 نفر

1 حمام

6 گالن بر دقیقه

2-4 نفر

1-2 حمام

10-12 گالن بر دقیقه

4-8 نفر

3-4 حمام

20-25 گالن بر دقیقه

 

 

دستگاه اشعه ماوراء بنفش

نوشته شده توسط : محمدرضا برابی
منبع : www.cleanwaterstore.com

نظرات

CAPTCHA reload_32

دسته بندی مقالات