فیلتر محصولات

سختی گیر پلی فسفات

تعداد

  سختی گیر پلی فسفات

  تشکیل رسوبات آهکی ناشی از سختی آب و نیز آهن و منگنز موجود در آب، باعث ایجاد مشکلات زیر برای مصرف کنندگان آب در منازل می‌شوند:

  - از آنجائیکه تشکیل رسوبات آهکی ناشی از سختی آب در مبدل حرارتی باعث کاهش جدی میزان انتقال حرارت می شود (با تشکیل لایه رسوب کربنات کلسیم با ضخامت 25 میلیمتر، انتقال حرارت به میزان 95% کاهش می  یابد!)، گرمایش آب بخوبی انجام نشده و انرژی بسیار بیشتری برای گرم شدن آب مصرف می شود.

  - حرارت بالای صفحات مبدل به دلیل کاهش راندمان گرمایشی، باعث داغ شدن تدریجی سطح مبدل شده و عمر مفید آن را کاهش می دهد. لذا پس از مدت کوتاهی می بایست مبدل حرارتی پکیج تعویض شود.

  - مشکلات ناشی از وجود رسوب و حرارت بیش از حد، ممکن است باعث خرابی و دادن کد خطا در پکیج شده و یا حتی در مواردی باعث از بین رفتن شرایط گارانتی پکیج شود.

  - رسوب بتدریج با بستن مسیر عبور آب، باعث افت فشار آب خروجی پکیج می شود.

  - اسید شویی بعنوان راهکار سریع حذف رسوب، پر دردسر و هزینه بر بوده و در ضمن، عمر تجهیزات را کاهش میدهد. 

  با توجه به مشکلات شمرده شده، یکی از ساده ترین راهکارها، استفاده از رسوب گیر پکیج و یا اصطلاحاً سختی گیر پکیج است.

  - به وجود آمدن طعم فلز در آب

  - رنگی شدن آب و نیز لکه‌های رنگی روی وسایل و تجهیزات

  - ایجاد رسوب در دستگاهها و تجهیزاتی که بنا به دلایل مختلف، آب از آنها عبور می‌کند.

  یکی از روشهای بسیار ساده و ارزان قیمت تصفیه آب از این دو آلاینده و حل مشکلات فوق الذکر، اضافه کردن پلی فسفات (Polyphosphate) به آب است. باید توجه داشت که پلی فسفات باعث حذف سختی، آهن و منگنز نمی‌شود. بلکه با آنها ترکیب شده و تولید موادی می کنند که بجای ایجاد رسوب، در آب بصورت کامل حل شده و به این ترتیب مشکل رسوب و طعم و رنگ را حل می‌کنند.

   

  اساس کار سختی گیر پلی فسفات بر مبنای واکنش شیمیایی ترکیب کلسیم با پلی فسفات است. با تزریق پلی فسفات در داخل آب، یونهای کلسیم قبل از ترکیب با یون کربنات و تشکیل رسوب کربنات کلسیم، با فسفات ترکیب شده و تشکیل فسفات کلسیم می دهد. فسفات کلسیم در آب محلول بوده و باعث رسوب گذاری نمی شود.

   

  در واقع وقتی از سختی گیر پلی فسفات استفاده می شود، سختی آب از بین نمی رود بلکه بصورت معلق در آب بوده و رسوب نمی کند.

   

  البته نکته مهمی که در مورد پلی فسفات در خصوص مصرف آب خانگی می بایست مد نظر قرار گیرد، استفاده شرب از آبی است که داخل آن پلی فسفات وجود دارد. در صورتیکه از آب حاوی پلی فسفات برای شرب استفاده می شود، می بایست دقت داشت که پلی فسفات استفاده شده از نوع گرید خوراکی بوده و حتی الامکان دارای استاندارد NSF 60 باشد.

   

  کارتریج های پلی فسفات استفاده شده در رسوب گیرهای پکیج پلی فسفات دارای عمر مفید بالایی بوده و تنها کافی است تا هر سال یکبار تعویض شوند.

   

   شما در این صفحه می توانید انواع سختی گیر پلی فسفات را مشاهده و ضمن مطالعه مشخصات فنی و مقایسه آنها با یکدیگر، دستگاه مناسب را انتخاب و خریداری نمائید.

   

  whatsapp