فیلتر محصولات

مواد شوينده ممبران

تعداد

  مواد شوينده ممبران

  شستشوی ممبران ها با استفاده از مواد شیمیایی از مهمترین کارهایی است که در نگهداری و بهره برداری دستگاه های تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس (RO) می بایست مد نظر قرار داشته باشد.

  باید به این نکته توجه داشت که هر چقدر عملکرد بخش پیش تصفیه و طراحی هیدرولیکی بخش اسمز معکوس و ممبران ها خوب و درست عمل کنند، اما نهایتاً ممبران ها در طول زمان دچار گرفتگی و یا رسوب گذاری خواهند شد. لذا شستشوی درست و بموقع ممبرانها با استفاده از مواد شیمیایی مناسب، تأثیر زیادی بر روی عملکرد و طول عمر ممبرانها و به تبع آن دستگاه تصفیه آب خواهد داشت.

   

  زمان مناسب برای شستشوی ممبرانها

   

  المانهای ممبران اسمز معکوس، با تحقق هر کدام از شرایط زیر، می بایست توسط مواد شیمیایی مناسب شستشو شوند:

  - کاهش جریان نرمال شده آب تصفیه شده (Normalized Permeate Flow)  به میزان 10%

  - افزایش مقدار نرمال عبور نمک (Normalized Salt Passage)  به میزان 5% تا 10%

  - افزایش میزان افت فشار (تفاضل فشار آب ورودی و فشار پساب) نرمال شده (Normalized Pressure Drop)  به میزان 10% تا 15%

  در صورت بوجود آمدن هر کدام از شرایط فوق و تعلل در شستشوی ممبرانها، احتمال این موضوع وجود خواهد داشت که دیگر ممبران به عملکرد اولیه خود برنگشته و ضمناً مدت زمان بین شستشوها کوتاه شده و میزان گرفتگی ممبرانها نیز سرعت بیشتری پیدا کند.

   

  انواع مواد شیمیایی شستشوی ممبران

   

  شسشتشوی درست ممبران ها تابع دما، pH و نوع ماده شوینده است. بهترین و مؤثرترین حالت شستشو، زمانی است که ماده شیمیایی و فرآیند شستشوی ممبران دقیقاً برای حل یک نوع گرفتگی و یا رسوب مشخص انجام گیرد. اما به صورت کلی و در حالتی که دستورالعمل تصریح شده کارخانه سازنده مواد شیمیایی شوینده ممبران در دسترس نباشد، توصیه می شود که در مرحله اول، شستشوی ممبران ها توسط شوینده های قلیایی انجام گرفته و شستشو با مواد شوینده اسیدی، در مرحله بعدی انجام شود. تنها در صورتی شستشو با مواد شوینده اسیدی در مرحله اول توصیه می شود که رسوب کربنات کلسیم و یا اکسید آهن روی ممبرانها مشاهده شود.

  مواد شیمیایی شوینده ممبران معمولاً از روی مقدار pH آنها دسته بندی شده و به دو دسته مواد شوینده اسیدی (با pH پایین) و مواد شوینده قلیایی (با pH بالا) تقسیم بندی می شوند.

  مواد شوینده قلیایی معمولاً برای موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  - گرفتگی بیوفیلم

  - گرفتگی مواد آلی

  - رسوب سیلیس

  - گرفتگی لخته ای

  - رسوب سولفات

  مواد شوینده اسیدی نیز معمولآً برای از بین بردن رسوبات کربنات کلسیم و اکسید آهن مورد استفاده قرار می گیرند.  

   

  شما در این صفحه می توانید انواع مواد شوینده ممبران را مشاهده و ضمن مطالعه مشخصات فنی و مقایسه آنها با یکدیگر، دستگاه مناسب را انتخاب و خریداری نمائید.

   

   

  whatsapp