روش کار، نصب و راه اندازی سختی گیر رزینی

در این ویدیو، روش نصب و راه اندازی دستگاه سختی گیر رزینی شرکت آب فناور بصورت کامل تشریح شده است.

 

تجهیزات و لوازم سختی گیر رزینی

 

تجهیزات و قطعات زیر به عنوان بخش های اصلی دستگاه سختی گیر رزینی تحویل مشتری می شود:

- مخزن FRP

- لوله مرکزی مخزن

- نازل آب جمع کن (پائین) و نازل آب پخش کن (بالا)

- کیسه های رزین 25 لیتری

- مخزن محلول آب و نمک به همراه لوله مکش آب و نمک داخل مخزن

همراه با سختی گیر رزینی، قطعاتی برای کمک به نصب و راه اندازی دستگاه به مشتری ارائه می شوند. البته این مجموعه بصورت پیش فرض همراه با دستگاه نبوده و در صورت تمایل و خرید مشتری در اختیار وی قرار می گیرد. مواد و قطعات این پکیج عبارتند از:

- دو قطعه شلنگ فشار قوی سایز 1 اینچ به طول یک متر (جهت اتصال ورودی و خروجی شیر)

- دو عدد واشر (جهت قرار گیری بین اتصالات شیر و شلنگ های فشار قوی)

- شلنگ مکش محلول آب و نمک - سایز 3/8 اینچ (جهت اتصال بین شیر و مخزن محلول آب و نمک)

- شلنگ تخلیه آب شستشو و بک واش - سایز 1/2 اینچ (جهت اتصال به شیر و قرار دادن به سمت کفشور)

- یک عدد بست شلنگ تخلیه

- نمک قرصی تصفیه شده در بسته های 25 کیلوگرمی - جهت راه اندازی دستگاه

 

نقشه شماتیک نصب دستگاه

 

 دیاگرام-سختی-گیر-رزینی-800

 

ملاحظات

 

- پیش از نصب شیر و دستگاه، این دستورالمعل بصورت کامل مطالعه شده و لوله، اتصالات و ابزار لازم پیش از نصب تهیه شوند.

- علیرغم دسترسی به این دستورالعمل، نصب و راه اندازی سختی گیر یا فیلتر، شیر کنترلی، لوله کشی و عملیات برقی، می بایست توسط فرد متخصص و با تجربه انجام شود تا از عملکرد نهایی صحیح سیستم اطمینان حاصل شود.

- نصب دستگاه و شیر کنترلی می بایست کاملاً بر اساس اصول و قواعد سیستم لوله کشی و مشخصات لوله های ورودی، خروجی، فاضلاب و مکش آب و نمک مندرج در این دستورالعمل انجام شود.

 

محل قرار گیری دستگاه

 

- در محل نصب دستگاه، نیاز به برق، لوله آب ورودی و کفشور می باشد.

- دستگاه سختی گیر می بایست نزدیک به خروجی فاضلاب (کفشور) قرار داده شود.

- از وجود فضای کافی برای بازرسی و نگهداری توسط اپراتور، مطمئن شوید.

- مخزن محلول آب و نمک می بایست کاملاً نزدیک به مخزن اصلی دستگاه سختی گیر باشد.

- دستگاه سختی گیر، می بایست دور از هر گونه تجهیز گرمایشی قرار گیرد.

- دستگاه می بایست در فضای سربسته قرار گرفته و در معرض تابش مستقیم آفتاب و باران و همچنین در معرض یخ زدگی نباشد.

- به هیچ عنوان دستگاه در محیطی که به هر دلیلی دارای خاصیت اسیدی / قلیایی، مغناطیسی و یا لرزش باشد، نصب نشود. این عوامل، باعث اختلال در عملکرد دستگاه می شوند.

- دمای محیطی که دستگاه و خط تخلیه در آن قرار گرفته است، نباید به کمتر از 5 درجه سانتیگراد و یا بیشتر از 50 درجه سانتیگراد برسد.

- دستگاه سختی گیر یا فیلتر می بایست در محیطی نصب شود که کمترین احتمال میزان نشتی آب در آن وجود داشته باشد.

- دستگاه سختی گیر رزینی به هیچ عنوان نباید در مسیر مکش پمپ قرار گیرد. بدنه مخازن FRP نسبت به مکش آسیب پذیر هستند. در صورتیکه امکان ایجاد خلاُ در مخزن در زمان قطع آب وجود داشته باشد، حتماً می بایست از وکیوم برکر (خلاُ شکن) در مسیر آب ورودی به سختی گیر استفاده نمود.

- استفاده از فیلتر الیافی به عنوان پیش تصفیه در مسیر ورودی آب به سختی گیر الزامی است.

- نصب شیر بای پس جهت امکان سرویس دستگاه و قطع نشدن آب ورودی، الزامی است.

 

نصب مخزن رزین و شیر کنترلی

 

مجموعه تجهیزات دستگاه سختی گیر رزینی، در شکل زیر نشان داد شده اند.

 سختی-گیر-رزینی---1---500

- لوله داخل مخزن FRP را خارج کنید. نازل انتهایی به لوله چسبیده شده است. نازل بالایی را از لوله خارج کنید و کنار بگذارید تا در مراحل بعدی (در زمان نصب شیر) مورد استفاده قرار گیرد. سالم بودن لوله و نازل ها و اتصال نازل پایین به لوله را بررسی کنید.

- توجه داشته باشید  که طول لوله داخل مخزن، نمی بایست بیش از 2 میلیمتر بلندتر و یا 5 میلیمتر کوتاه تر از لبه گلویی بالای مخزن باشد. ضمن اینکه بعد از برش، سطح مقطع لوله باید بدرستی توسط سمباده صاف شده باشد تا به اورینگ شیر کنترلی، آسیبی وارد نشود.

- لوله و نازل پائینی چسبیده شده به لوله را در داخل مخزن و دقیقاً در مرکز آن قرار دهید. در این حالت، باید انتهای بالایی لوله با لبه بالای مخزن همسطح باشد.

- بالای لوله را با چسب (مثل چسب برق) ببندید تا در زمان ریختن رزین در داخل مخزن، رزین وارد لوله نشود.

- بعد از بستن روی لوله، لوله را مجدداً سر جایش در مرکز مخزن قرار می دهیم.

- کیسه های رزین را باز کرده و به آرامی از بالا در داخل مخزن می ریزیم. بعد از خالی کردن هر کیسه رزین، به آرامی مخزن را تکان دهید تا رزین های داخل مخزن بصورت یکنواخت توزیع شوند. البته این کار نباید شدت زیادی داشته باشد تا لوله از مرکز مخزن خارج نشود.

- مراقب باشید که در زمان ریختن رزین در داخل مخزن، ذرات خارجی، آشغال و سایر مواد زائد، وارد مخزن نشود.

- توصیه می شود در زمان ریختن رزین از ماسک و عینک محافظ استفاده شود.

- پس از اتمام ریخته شدن رزین، ‌چسب روی لوله را جدا کنید.

- شیر سختی گیر را برداشته و محل قرار گیری لوله و اورینگ را با روغن گیاهی کمی چرب کنید.

- اورینگ شیر را در محل خود قرار دهید.

- نازل آب پخش کن بالا را وارد شیر کرده و چرخانده تا درجای خود کاملاً قفل شود.

- شیر و نازل را بالای مخزن قرار دهید. در این حالت لوله کاملاُ از داخل نازل وارد شیر می شود. شیر را در رزوه گلویی بالای مخزن پیجانده و در خود سفت کنید. به هیچ عنوان از ابزار برای سفت کردن محکم شیر روی مخزن استفاده نکنید.

- در زمان چرخاندن شیر کنترلی برای بستن آن، مراقب باشید که اورینگ شیر، از داخل آن خارج نشده و به داخل مخزن نیفتد.

 

اتصالات شیر کنترلی و لوله کشی

 

- روی شیر کنترلی سختی گیر، چهار انشعاب وجود دارد: ورودی آب خام، خروجی آب سختی گیری شده، تخلیه آب شستشو و مکش محلول آب و نمک

- در شیرهای مدل جریانی، دو کانکتور اضافه برای سنجش دبی آب وجود دارد که می بایست روی انشعابات ورودی و خروجی آب بسته شوند. پس از اتصال این کانکتورها، فیش فلومتر باید در محل مربوطه قرار بگیرد. لازم به ذکر است که کانکتور دارای محل فیش فلومتر می بایست روی پورت خروجی شیر نصب شود.

- همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، واشر (Sealing Ring) را در جای خود در کانکتور قرار داده و به پورت ورودی (Inlet) شیر کنترلی پیچانده و متصل کنید.

- مجدداً مطابق شکل زیر، واشر کانکتور خروجی (Outlet) را در جای خود قرار داده و به پورت مربوطه متصل نمائید.

 سختی-گیر-رزینی---2---500

- شلنگ های فشار قوی به همراه واشر در نظر گرفته شده، روی اتصالات ورودی و خروجی شیر بسته شوند.

- شلنگ تخلیه سایز 1/2 اینچ را با بست به پورت در نظر گرفته شده روی شیر ببندید. در صورتی که وارد شدن پورت شیر در شلنگ مشکل باشه، کافی است چند ثانیه شلنگ را در آب جوش قرار داده و بعد این کار انجام شود.

نکته: شلنگ خط تخلیه را داخل کفشور نکنید تا با فاضلاب، تماس نداشته باشد. در غیر اینصورت، احتمال ورود باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها به داخل سختی گیر وجود خواهد داشت. حدود 5 سانتیمتر بین انتهای شلنگ و کفشور فاصله بگذارید.

 سختی-گیر-رزینی---3---300

- شیر کنترلی باید بالاتر از خروجی تخلیه آب به فاضلاب بوده و فاصله زیادی هم تا آن نقطه نداشته باشد. اگر محل آب خروجی به فاضلاب نسبت به شیر کنترلی در ارتفاع بالاتری قرار داشته باشد، یک شیر یکطرفه در خط خروجی تخلیه می بایست نصب شود. در غیر اینصورت، پساب خروجی در زمان پر شدن مخزن آب و نمک به سمت خط خروجی دستگاه سختی گیر حرکت می کند.

- برای اتصال شلنگ سایز 3/8 به پورت مکش آب و نمک، ابتدا قطعه سفید رنگ داخل جعبه شیر را در داخل شلنگ قرار داده، سپس مهره را داخل شلنگ کرده و بعد از قرار دادن روی پورت مکش آب و نمک، مهره آن را سفت می کنیم تا در جای خود قرار بگیرد.

سختی-گیر-رزینی---4---600        

- مخزن را در محل نصب قرار دهید.

- شلنگ های فشار قوی را به لوله های ورودی و خروجی آب متصل نمائید.

- یک شیر یکطرفه (Check Valve) روی خط خروجی سختی گیر نصب شود.

- خطوط ورودی و خروجی به سختی گیر، موازی یکدیگر بوده و می بایست با استفاده از تجهیزات و قطعات مناسب، بخوبی ساپورت و در جای خود فیکس شوند.

- مراقب باشید که شلنگ خط تخلیه و همینطور تیوب خط محلول آب و نمک، تا نشده و مسیر آنها مسدود نباشد.

نکته:

- اگر ارتفاع مخزن در خروجی آب سختی گیر بالاتر از شیر کنترلی باشد، می بایست یک Level Controller در مخزن محلول آب و نمک و یا یک شیر یکطرفه (Check Valve) روی خط خروجی سختی گیر نصب شود تا از برگشت آب به مخزن آب و نمک در زمان انجام بک واش، جلوگیری شود.

- در زمان پیچاندن اتصالات رزوه ای به شیر، فشار بیش از اندازه وارد نشود تا رزوه ها و یا خود شیر کنترلی آسیبی نبیند.

 

اتصال مخزن محلول آب و نمک

 

- درب مخزن آب و نمک را بردارید.

- شلنگ سایز 3/8 اینچ را از سوراخ تعبیه شده روی بدنه مخزن وارد کرده و به اتصال زانویی قطعه داخل مخزن متصل کرده و تا انتها در جای خود محکم کنید.

- به میزان 30٪ حجمی مخزن آب و نمک، نمک قرصی تصفیه شده در داخل آن می ریزیم تا برای راه اندازی آماده باشد.

 

راه اندازی

 

- پس از اتمام لوله کشی، ترانس شیر سختی گیر را به برق متصل کنید.

- ابتدا شیرهای ورودی و خروجی سختی گیر را بسته و شیر بای پس به همراه یکی از شیرهای مصرف را باز کرده و اجازه دهید تا جریان آب بدون ورود به دستگاه از مسیر لوله اصلی جریان پیدا کند. این کار باعث تمیز شدن مسیر اصلی آب از مواد خارجی احتمالی در زمان انجام لوله کشی می شود. 

- بعد از گذشت چند دقیقه، شیر مصرف و شیر بای پس را ببندید.

- شیر سختی گیر را در حالت بک واش قرار می دهیم. این کار باعث می شود تا آب ابتدا از پایین مخزن وارد شده و هوای داخل مخزن با سهولت بیشتری از آن خارج شود. برای این کار، ابتدا شیر را با فشار دادن همزمان دگمه های های Up و Down و نگه داشتن آنها به مدت چند ثانیه، از حالت قفل خارج کرده و سپس با فشردن دگمه Manual شیر را وارد وضعیت بک واش کنید.

- شیر آب خروجی سختی گیر را باز کنید. شیر آب ورودی سختی گیر را به مقدار خیلی کم (بین 1/8 تا 1/4 دور) به آرامی باز کنید. با وارد شدن جریان آب به داخل مخزن سختی گیر، مشاهده می شود که حباب های هوا با صدا و کمی ضربه شروع به خارج شدن از مخزن می کنند. به تدریج با کم شدن صدا و میزان حباب های هوای خروجی هوا ( که از شلنگ تخلیه به سمت کفشور قابل مشاهده است)، شیر آب ورودی را به آهستگی کاملاً باز کنید.

- بعد از گذشت چند دقیقه، شیر را به وضعیت بعدی می بریم. باز هم با فشردن و نگه داشتن دگمه های Up و Down، شیر را از حالت قفل خارج کرده و با دگمه Manual به وضعیت بعدی می رویم. وضعیت بعدی مربوط به مکش آب و  نمک و شستشوی آهسته (Brine and Slow Rinse) است که با توجه به اینکه فعلاً مخزن آب و نمک خالی است، از آن عبور کرده و با فشردن مجدد دگمه Manual به مرحله بعدی یعنی شستشوی سریع (Fast Rinse) رفته و اجازه می دهیم تا جریان از بالا به پایین کاملاً رزین را شستشو دهد. برای مجموع مراحل فوق بین 8 تا 10 دقیقه زمان کافی است.

- مجدداً با خارج کردن شیر از حالت قفل با استفاده از دگمه های Up و Down و فشردن دگمه Manual به مرحله بعدی یعنی پر کردن مخزن آب و نمک (Brine Refill) بروید. در این حالت مخزن آب و نمک شروع به پر شدن می کند. در این مرحله زمان سنجی کنید که چند دقیقه طول می کشد تا مخزن آب و نمک پر شود. این زمان را یادداشت کنید تا برای برنامه ریزی شیر از آن استفاده کنید.

- نهایتاً با فشردن دگمه های Up و Down و خارج کردن شیر از حالت قفل و دگمه Manual، به مرحله بعدی که حالت کار عادی دستگاه (Service) است، بروید. در این حالت، سختی گیر در مسیر قرار گرفته و در وضعیت کاری عادی خود می باشد.

- پس از انجام این مراحل، نوبت برنامه ریزی شیر است.


نظرات

CAPTCHA reload_32
whatsapp