پس از بارش باران بر روی استخر چه کارهایی می بایست انجام شود؟

بارش باران در زمانهای کوتاه و یا طولانی مدت در بسیاری از مناطق جغرافیایی ممکن است وجود داشته باشد. استخرهای روبازی که در معرض باران قرار می گیرند، نیازمند ملاحظاتی هستند که در صورت عدم توجه به آنها ممکن است مشکلات قابل توجهی را برای شناگران به وجود بیاورند.

در این مقاله تلاش خواهیم داشت تا ضمن بررسی تأثیر بارش باران بر روی کیفیت آب استخر، اقدامات لازم پس از بارش باران که برای نگهداری استخر لازمست را توضیح دهیم.

 

مشکلات ناشی از بارش باران در استخر

 

عدم تعادل شیمیایی آب استخر

 

پس از بارش باران، مهمترین موردی که می بایست مد نظر قرار گیرد، بررسی تعادل شیمیایی آب استخر است. با توجه به وجود مواد آلاینده و سمی موجود در هوا، معمولاً آب باران کمی خاصیت اسیدی دارد و میزان pH آن از مقدار pH توصیه شده برای آب استخر شنا کمتر است.

بازه پیشنهادی مقدار pH آب استخر برای شنا بین 7.4 تا 7.6 می باشد. دلیل این توصیه به pH حدودی اشک چشم انسان که نزدیک به عدد 7.5 است، مربوط می شود.

به صورت کلی، نوسان زیاد در مقدار pH آب استخر باعث ناراحتی چشم شناگر می شود. لذا در صورت اسیدی بودن باران و به تبع آن کاهش pH آب استخر پس از بارش و عدم تنظیم مجدد آن، ایجاد ناراحتی و سوزش چشم شناگران کاملاً محتمل خواهد بود.

البته بارش های سبک و کوتاه مدت در حد چند دقیقه، ممکن است منجر به تغییر زیاد pH آب استخر نشوند. این بارش های کوتاه شاید کمی pH آب استخر را کاهش دهند، اما این مقدار پس از مدتی بتدریج افزایش یافته و مشکلی ایجاد نمی کند.

اما در بارش سنگین باران، وضعیت تفاوت می کند. در بارش های سنگین گاهی بین 2 تا 7 سانتیمتر آب به استخر اضافه می شود که می تواند منجر به تغییر قابل توجه وضعیت شیمیایی آب استخر شود.

 

 

آب سرریز

 

مسأله مهم دیگری که علاوه بر خود باران می بایست به آن توجه شود، وارد شدن آب سرریز از نقاط مختلف به داخل استخر است. آب جمع شده در محوطه استخر معمولاً حجم قابل توجهی بوده و سرازیر شدن آن به داخل استخر می تواند موجب تغییر قابل توجه تعادل شیمیایی آب شود.

سرریز شدن آب محوطه به داخل استخر ممکن است پارامترهای مهم شیمیایی آب از جمله سختی، قلیائیت، کل مواد جامد محلول (TDS) و سایر مقادیر را شدیداً تغییر دهد. ضمناً، آب سرریز ممکن است آلودگی های جدید با حجم قابل توجهی را وارد استخر کند.

البته شدت این موضوع هم به حجم بارندگی و مدت زمان بارش باران بستگی دارد.

 

اقدامات لازم پس از بارش باران در استخر

 

با توجه به مطالب فوق، پس از یک بارندگی سنگین پیشنهاد می شود که دو اقدام مهم سریعاً در دستور کار قرار گیرد:

 

اندازه گیری و تنظیم تعادل شیمیایی آب استخر

 

اندازه گیری و تنظیم تعادل شیمیایی آب استخر

 

اولین کاری که پس از بارش باران در استخر می بایست انجام گیرد، اندازه گیری پارامترهای شیمیایی مورد نیاز بوسیله تست کیت های اندازه گیری کیفیت آب استخر است.

 

انواع تست کیت سنجش کیفیت آب

 

مهمترین پارامترهای تعادل شیمیایی آب استخر و مقدار مطلوب آنها مطابق جدول زیر است:

 

واحد اندازه گیری

بازه قابل قبول

پارامتر شیمیایی

---

7.2 – 7.8

pH 
ppm 80-120

قلیائیت کل

ppm 180-250

سختی کلسیمی

ppm کمتر از 800 

TDS

ppm کمتر از 100 

اسید سیانوریک

 

لذا پس از اتمام بارش، در اسرع وقت می بایست پارامترهای شیمیایی فوق اندازه گیری شده و در صورت خارج بودن آنها از بازه پیشنهادی، با اقدامات لازم و یا استفاده از مواد شیمیایی مناسب، مقادیر مربوطه را به حد مطلوب بازگرداند.

 

انواع مواد شیمیایی استخر

 

از بین پارامترهای فوق، اندازه گیری و کنترل pH پس از بارندگی از اهمیت بالاتری برخوردار است. مقدار pH خارج از بازه قابل قبول، باعث ناراحتی و سوزش چشم شناگران و نیز آسیب به تجهیزات و بدنه استخر خواهد شد.

 

 تخلیه آب اضافه استخر

 

تخلیه آب اضافه استخر

 

در صورت باران شدید و سرریز آب زیاد به استخر، پیشنهاد می شود که آب اضافه استخر تخلیه شود و سطح آب استخر کاهش داده شود. البته به این نکته می بایست توجه داشت که سطح آب استخر نباید از نیمه اسکیمر پایین تر بیاید. در غیر اینصورت، مشکل مکش هوا توسط پمپ و بروز مشکلات در سیستم تصفیه، صدمه دیدگی پروانه پمپ، ورودی حباب هوا به سیستم تصفیه و برگشت آن به آب استخر از طریق نازلهای برگشت به وجود خواهد آمد.

در صورت استفاده از فیلتر شنی و یا فیلتر دیاتومه برای تصفیه آب استخر، کافی است با قرار دادن شیر آنها در وضعیت WASTE نسبت به تخلیه آب استخر بوسیله پمپ تصفیه اقدام نمود.

نوشته شده توسط : محمدرضا برابی
منبع : www.inyopools.com

نظرات

CAPTCHA reload_32

دسته بندی مقالات