روش استفاده از قرص کلر در استخر

یکی از مهمترین ملزومات نگهداری مناسب استخر، بحث ضدعفونی آب است. مصرف کلر جهت ضدعفونی آب استخر، از متداولترین روشهای این کار است که مدت زیادی است به دلیل اثربخشی، سادگی و هزینه کمتر در بسیاری از استخرها مورد استفاده قرار می گرفته است.

همانطور که می دانید، کلر در سه نوع پودر، گرانول و قرص تولید شده و در دسترس قرار دارد. در این مقاله تلاش خواهیم داشت تا در مورد تحوه استفاده صحیح استفاده از "قرص کلر" در استخر مطالبی را ارائه دهیم.

مهمترین مزیت قرص کلر به جای سایر انواع کلر، "سادگی استفاده" و "یکنواختی و آرامی حلالیت آن" در آب استخر است.

 

مقدار قرص کلر مورد نیاز استخر

 

مقدار کلر آزاد موجود در استخر در حالت ایده آل می بایست بین 1 تا 3 ppm باشد. وجود این مقدار کلر آزاد در استخر باعث می شود که هم ضدعفونی آب و از بین بردن میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها بدرستی صورت گرفته و هم از ایجاد ناراحتی و سوزش چشم، بینی و مشکلات تنفسی جلوگیری شود.

جهت حصول اطمینان از میزان مناسب مقدار کلر در استخر، می توان از تست کیت اندازه گیری کلر بصورت روزانه استفاده نمود و در صورت نیاز، نسبت به تنظیم مقدار تزریق کلر اصلاحات لازم را انجام داد.

 

تست کیت سنجش کلر و pH محلولی

تست کیت اندازه گیری کلر و pH ارتو تولئدین به روش رنگ سنجی - دامنه آزمایش 2 - 0.2 ppm برای کلر و 8 - 6.8 برای pH

مشاهده مشخصات
تست کیت سنجش کلر و pH محلولی

 

 

تست کیت سه کاره استخر و جکوزی KOKIDO

تست کیت سه کاره استخر و جکوزی KOKIDI، جهت اندازه گیری کلر آزاد، pH و قلیائیت کل

مشاهده مشخصات
تست کیت سه کاره استخر و جکوزی KOKIDO

 

قرص کلر در دو سایز بزرگ 3 اینچی و کوچک 1 اینچی تولید می شود. در استخرها معمولاً قرص کلر بزرگ بدلیل دسترسی بیشتر و حتی قیمت مناسبتر، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

برای نحوه تعیین تعداد قرص کلر بزرگ مورد نیاز برای استخر، می بایست ابتدا حجم استخر را محاسبه کرده و برای هر 20 متر مکعب آب استخر، یک قرص کلر بزرگ در نظر گرفته شود. بعنوان مثال، یک استخر با حجم 80 متر مکعب (80 هزار لیتر) آب، نیاز به 4 قرص کلر بزرگ 3 اینچی دارد.

 

روشهای اضافه کردن قرص کلر به آب استخر

 

قرص کلر نباید مستقیماً در داخل آب استخر انداخته شود. زیرا این کار باعث عدم کنترل حلالیت در آب و نیز عدم انتشار یکنواخت آن در استخر و به تبع آن، امکان صدمه زدن به برخی سطوح و تجهیزات در استخر خواهد شد.

سه روش متداول برای اضافه کردن قرص کلر به آب استخر وجود دارد که در ادامه به توضیح و بیان مزایا و معایب هر کدام از این روش ها پرداخته خواهد شد.

 

قرار دادن قرص کلر در کلرزن شناور

 

کلرزن شناور در استخر

 

کلرزن شناور استخر، یک محفظه پلاستیکی است که قرص کلر داخل آن قرار گرفته و روی سطح آب استخر رها می شود. استفاده از کلرزن شناور بسیار کم هزینه و راحت است اما مشکلاتی هم در پی دارد.

مهمترین مشکل کلرزن های شناور این است که امکان دارد در نقاطی روی آب ساکن مانده و موجب وارد شدن حجم زیادی کلر در محدوده کمی از استخر شود. این پدیده علاوه بر ایجاد مشکل در ضدعفونی همگن کل حجم آب، باعث صدمه دیدگی و رنگ رفتگی برخی سطوح و تجهیزات (مخصوصاً اگر بدنه استخر از فایبرگلاس باشد) خواهد شد.

مشکل دیگری که در استفاده از کلرزن شناور وجود دارد، این است که همواره و بدون در نظر داشتن زمان روشن بودن پمپ تصفیه استخر کلر وارد آب کرده و همیشه بوی کلر در فضای استخر استشمام می شود.

 

انواع کلرزن شناور

 

 

 

قرار دادن قرص کلر در سبد اسکیمر

 

قرص-کلر-در-اسکیمر

 

روش دیگر استفاده از قرص کلر در استخر، قرار دادن آن در داخل سبد اسکیمر است. مزیت قرار دادن قرص کلر در سبد اسکیمر این است که در زمان روش بودن پمپ تصفیه استخر، آب با جریان قوی از روی قرص های کلر عبور کرده و میزان کلر حل شده در آب و توزیع یکنواخت آن در استخر نسبت به کلرزن شناور بیشتر خواهد بود.

اما مهمترین عیب این روش در زمانی است که پمپ تصفیه استخر خاموش باشد. وقتی پمپ تصفیه خاموش است، حل شدن قرص کلر در آب ساکن پیش از پمپ ادامه پیدا می کند و این موجب می شود که آب با غلظت کلر بسیار بالا به محض روش شدن پمپ وارد تجهیزات تصفیه و گرمایش استخر شده و به دلیل خورندگی زیاد، احتمال صدمه دیدگی این تجهیزات و سیستم لوله کشی فلزات وجود خواهد داشت.

برای پیشگیری از به وجود آمدن این مشکل، می توانید قرص های نیمه حل شده موجود را در زمان خاموش بودن پمپ استخر از داخل اسکیمر برداشته و یا از پمپ های با دور متغیر (Variable Speed) برای تصفیه استخر استفاده نمائید.

 

قرار دادن قرص کلر در کلرزن خطی

 

کلرزن خطی

 

استفاده از کلرزن خطی از نظر فنی، بهترین گزینه برای تزریق کلر در استخر با استفاده از قرص کلر می باشد. بهترین میزان کنترل تزریق کلر و نیز صرفه جویی در جهت عدم وارد شدن کلر اضافی در استخر توسط کلرزن خطی قابل انجام است.

برای استفاده از کلرزن خطی کافی است تا تعدادی قرص کلر در آن قرار داده و پس از بررسی میزان کلر آزاد استخر با توجه به شرایط آب و هوا و تعداد شناگران توسط تست کیت کلر، درجه تزریق کلر تعبیه شده روی دستگاه را طوری تنظیم کنید که همیشه مقدار 1 تا 3 ppm کلر آزاد در استخر وجود داشته باشد.

کلرزن خطی، راحت ترین و مؤثرترین روش برای استفاده از قرص کلر در ضدعفونی استخر است. البته نکته مهمی که می بایست در نظر داشته باشید این است که کلرزن خطی می بایست آخرین تجهیز نصب شده در مدار تصفیه استخر پیش از برگشت آب تصفیه شده به استخر باشد تا آب دارای کلر بالا تأثیر نامطلوبی بر روی تجهیزات استخر نداشته باشد.

 

انواع کلرزن خطی

 

 

 

جمعبندی

 

روش های استفاده از قرص کلر در استخر

 

با توجه به موارد مطرح شده در خصوص سه روش استفاده از قرص کلر در استخر، می توان مزایا و معایب این سه روش را در قالب جدول زیر نمایش داد:

 

  کلرزن شناور سبد اسکیمر کلرزن خطی
هزینه اولیه کم --- زیاد
دقت و قابلیت تنظیم تزریق کلر کم بسیار کم زیاد
صرفه جویی در مصرف قرص کلر کم بسیار کم زیاد
احتمال صدمه دیدگی سایر تجهیزات استخر کم زیاد بسیارکم

 

قرص کلر بزرگ سایز 3 اینچ

قرص کلر بزرگ سایز 3 اینچ (بسته یک کیلوگرمی شامل 5 عدد قرص 200 گرمی) با خلوص و حلالیت بالا جهت ضرعفونی آب استخر و جکوزی

مشاهده مشخصات
قرص کلر بزرگ سایز 3 اینچ

 

روش های کلرزنی استخر

نوشته شده توسط : محمدرضا برابی
منبع : www.swimuniversity.com

نظرات

علی دردائی | 1401/6/3

با سلام و تشکر ار مطالب مفیدتان من استخر سرپوشیده به حجم ۴۵ متر مکعب دارم که با سیستم اوزون ضدعفونی میشود. مقدار کلر در این استخر چند ppm باید باشد و چطور کلر زنی کنم.
پاسخ دادن

شرکت آب فناور | 1401/6/5

مقدار کلر مورد نیاز بستگی به ظرفیت ازن ژنراتور نصب شده دارد. می توانید از قرص کلر و کلرزن خطی برای زدن کلر استفاده کنید. با توجه به وجود ازن ژنراتور، کلر 0.5 تا 1 ppm حدوداً کفایت می کند.
پاسخ دادن

Hadi khosropor | 1401/5/14

سلام من یک اسخر برزنتی با حجم ۲۱۰۰۰ لیتر دارم قرص کلر رو میتونم مستقیم بندازم داخل استخر
پاسخ دادن

شرکت آب فناور | 1401/5/19

برای استفاده از قرص کلر، حتماً از کلرزن شناور استفاده کنید. کلرزن شناور حاوی قرص کلر رو در استخر بندازید.
پاسخ دادن

عرفان احمدی | 1401/4/20

سلام و وقت بخیر و سپاس از مطلب خوبتون. من برای آب استخر از روش کلر زنی استفاده کردم اما نتیجه خوبی نداد و اینکه رگه هایی روی دیواره های استخر ایجاد شده. مثل اینکه کلر استفاده شده کیفیت خوبی نداشته. پیشنهاد شما برای ضد عفونی کردن چیه و اینکه آیا برندهای ایرانی می تونن کار رو با کیفیت قرص های خارجی انجام بدن؟ برای خرید قرص کلر دیجی شیمی و سایت شما رو مطالعه کردم، اما باید اول از کیفیت کار مطمئن بشم و بعد خرید کنم. لطفا راهنمایی کنید و اگر فکر می کنید که محصول با کیفیت و قیمت مناسبی هست، پیشنهاد بدید. ممنون
پاسخ دادن

شرکت آب فناور | 1401/5/23

غیر از زدن کلر، موارد زیادی هستش که باید برای کیفیت آب استخر کنترل بشه. اولاً با تست کیت باید کلر رو در میزان 1 تا 3 ppm نگه دارید. روش اضافه کردن کلر هم مهمه. مقدار ph، قلیائیت و سختی هم باید بصورت منظم کنترل بشن. عدم تعادل هر کدوم از این پارامترها می تونه باعث کدورت و رسوب گذاری آب بشه.
پاسخ دادن

افسانه | 1400/6/13

با سلام، بعد استفاده از قرص کلر چند روز بعد میشه داخل استخر شد برای شنا؟
پاسخ دادن

شرکت آب فناور | 1401/10/1

زمانی که مقدار کلر را با تست کیت اندازه گرفته و کلر آزاد استخر بین 1 تا 3 ppm باشد.
پاسخ دادن

پریسا | 1400/5/19

سلام برای یک استخر خونه برای اولین بار که از قرص کلر استفاده میکنیم .چه مدت بایدقرص کلر در اب باشد وبعدش میشه از استخر استفاده کرد؟
پاسخ دادن

شرکت آب فناور | 1400/5/23

زمانی که در نقاط مختلف استخر بین 1 تا 3 ppm کلر آزاد وجود داشته باشد. این کار با تست کیت اندازه گیری کلر قابل انجام است.
پاسخ دادن

داود | 1400/5/19

سلام ممکنه بفرمایید یک قرص در استخری با حدود 30000 هزار لیتر آب چندروز دوام دارد و آیا نشانه ای برای زمان تعویض دارد البته بصورت کلر زن شناور
پاسخ دادن

شرکت آب فناور | 1400/5/23

زمان مشخصی نداشته و بستگی به پارامترهای مختلفی دارد. با تست کیت کلر باید روزانه اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید بین 1 تا 3 ppm کلر آزاد در آب وجود دارد.
پاسخ دادن

محمد صادقی | 1400/3/30

سلام. ببخشید میخواستم بدونم میشه از کلر زن خطی برای کلرزنی آب شرب چاه یک شرکت با جمعیت 300 نفر استفاده کرد؟؟؟؟اگر میشه امروز توضیح بدید. با تشکر فراوان
پاسخ دادن

شرکت آب فناور | 1400/4/13

با توجه به دقت پایین تزریق کلر توسط کلرزن خطی و اینکه اکثر قرص های کلر موجود در بازار، دارای کات کبود هستند، استفاده از کلرزن خطی برای ضدعفونی آب مصرفی در این حجم توصیه نمی شود. تزریق کلر به وسیله پمپ تزریق با استفاده از محلول پودر کلر در مخزن به همراه میکسر برای این کار بیشتر توصیه می شود.
پاسخ دادن

علی روحی | 1399/2/22

درودوسپاس فراوان از مطالب مفیدتان
پاسخ دادن

امیرسرداری | 1398/9/4

سلام. مطالب بسیار خوب و کاربردی منتشر می کنید. از شما قدردانی و سپاسگذاری میکنم.
پاسخ دادن

امیر | 1398/8/16

ممنون بسیار مفید بود
پاسخ دادن

بسیار عالی | 1398/7/20

با تشکر از مطالب بسیار مفیدتان
پاسخ دادن

CAPTCHA reload_32
دسته بندی مقالات
whatsapp