روش های از بین بردن ویروس های بیماریزای آب

 

آشنایی با ویروس های روده ای بیماریزا

 

ویروس های بیماریزای روده ای (Enteric Viruses) از نظر اندازه معمولاً در بازه ای بین 20 تا 350 نانومتر قرار دارند. با توجه به این سایز کوچک و بار الکتریکی متفاوت سطح آنها، حذف این ویروس ها از آب بوسیله فیلتراسیون فیزیکی بسیار مشکل است.

ویروس های بیماریزا می توانند سالهای سال در آب های زیرزمینی زنده بمانند. این ویروس ها حتی در خارج از بدن میزبان و علیرغم عدم تکثیر، قابلیت زنده ماندن به مدت زمان طولانی را دارند.

این ویروس ها علاوه بر قابلیت زندگی طولانی مدت، قادر به جابجایی مسافت های طولانی (صدها و هزاران متر) در داخل سفره های آب زیرزمینی هستند. این مهاجرت در یک بازه زمانی کوتاه چند روزه و یا حتی چند ساعته انجام می گیرد. به همین دلیل است که در صورت وجود منشاء آلودگی ویروسی در فاصله طولانی از چاه آب، امکان نفوذ آن به آب کاملاً محتمل خواهد بود.

ویروس ها عفونی ترین نوع میکروارگانیسم ها به شمار می روند. ورود مقادیر حتی جزئی ویروس بیماریزا به بدن، می تواند منجر به ایجاد بیماری در یک فرد سالم شود.

 

virus-in-water

 

آلودگی های مدفوعی آب

 

مهمترین منشاء ورود ویروس های روده ای به آب، ناشی از مدفوع انسان و حیوان است. آلودگی مدفوعی می تواند از مسیرهای زیر وارد منبع آب مصرفی شود:

- سیستم های سپتیک به دلیل استهلاک، نشتی و یا نگهداری نامناسب

- نفوذ آب های سطحی به آب های زیرزمینی

- نشتی سیستم های فاضلاب بهداشتی

- پساب تصفیه خانه های فاضلاب

- خروجی تالاب های فاضلاب

طبق یک گزارش و بررسی انجام شده، در بین 35% تا 78% چاه های خصوصی که در نزدیکی سیستم های سپتیک قرار گرفته اند، ویروس های روده ای مشاهده شده اند.

ویروس های بیماریزا در انواع منابع آبی می توانند وجود داشته باشند:

-آب سطحی: وجود ویروس های بیماریزا در آبهای سطحی (مانند آب رودخانه و چشمه) بسیار شایع است. مقدار ویروس ها بر حسب زمان و مکان آب سطحی نیز می تواند متغیر باشد.

- آب زیرزمینی: ویروس های بیماریزا می توانند در انواع سفره های زیرزمینی محدود و نامحدود وجود داشته باشند. البته حضور و مقدار ویروس ها ممکن است بر حسب زمان تغییر کند.

برخی بررسی ها نشان داده است که چاه های کم عمق و چاه های با دیواره های ترک خورده، از ریسک بالایی برای نفوذ ویروس های روده ای به داخل آنها برخوردارند.

- آب شهری: ویروس های بیماریزا ممکن است به واسطه نوسانات فشار ناشی از ساخت، تعمیرات چاه ها و یا سیلاب های زیرزمینی وارد سیستم توزیع آب شهری شوند.

علیرغم اینکه در سیستم تصفیه آب شهری از کلر به عنوان ماده ضدعفونی کننده استفاده می شود، تحقیقات و بررسی نشاندهنده عدم توانایی این ماده برای از بین بردن برخی ویروس ها و انگل های بیماریزا در آب است. (در ادامه به بررسی این موضوع پرداخته خواهد شد.)

 

بکارگیری روش تصفیه مناسب آب جهت از بین بردن ویروس های بیماریزا

 

برای از بین بردن احتمال وجود ویروس های بیماریزا در آب و مشکلات ناشی از آن، پیشنهاد می شود که یک برنامه جامع تصفیه از ورودی ساختمان تا نقطه مصرف پیش بینی شود.

در قدم اول پیشنهاد می شود بررسی ها و اقدامات زیر مد نظر قرار گیرد:

- منابع احتمالی آلودگی های مدفوعی نزدیک محل چاه را شناسایی کنید.

- از وضعیت حفر و ساختار بدنه چاه تأمین آب مصرفی و ریسک نفوذ ویروس از طریق دیواره های ترک خورده آگاه باشید.

- از وضعیت سپتیک تانک های نزدیک محل چاه آگاهی داشته باشید.

- هر گونه عامل و یا شرایطی که موجب ورود احتمالی ویروس به چاه می شود را شناسایی نمائید.

احتمال ورود ویروس های بیماریزا به آب چاه در صورت بروز مشکلات آب و هوایی، سیل و یا سرریز آبهای سطحی به شدت افزایش پیدا می کند. در صورت چنین اتفاقاتی، حتماً میزان "کلیفرم کل" (Total Coliform) و باکتری "اشریشیا کلی" (E. coli) را اندازه گیری نمائید.

- مقدار "کلیفرم کل" نشاندهنده وضعیت کلی سلامت آب است.

- در صورت وجود E. Coli در نتیجه آزمایش، احتمال آلودگی مدفوعی و وجود ویروس های بیماریزا در آب بسیار بالا خواهد بود.

- البته توجه به این نکته ضروری است که حتی عدم وجود "کلیفرم" و "E. Coli" در نتیجه آزمایش آب به معنی منتفی بودن احتمال حضور ویروس های بیماریزا در آب نیست.

 

روش های از بین بردن ویروس های بیماریزای آب

 

روش ها و سیستم های مختلفی برای ضدعفونی و از بین بردن میکروارگانیسم های موجود در آب  وجود دارند که هر کدام از آنها دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد.

جدول زیر، مقایسه ای کلی بین این روش ها ارائه نموده است. همانطور که در این جدول مشخص شده است، از بین روشهای معمول ضدعفونی، دو روش "اشعه ماوراء بنفش (UV)" و تزریق گاز "ازن" نسبت به سایر روش ها برای از بین بردن انگل ها و ویروس های بیماریزا اثربخشی بالاتری دارند.

 

 جدول مقایسه روش های ضدعفونی آب

 

استفاده از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن ویروس های بیماریزای آب

 

استفاده از دستگاه یو وی (UV) یک روش بسیار مناسب برای میکروب کشی آب محسوب می شود. در این روش، ویروس ها و انگل های بیماریزای موجود در آب ضمن عبور از نور اشعه ماوراء بنفش، از بین رفته و به این ترتیب، بدون اضافه شدن هیچگونه مواد شیمیایی و ایجاد عوارض جانبی، آب با کیفیت بسیار خوبی ضدعفونی می شود.

تابش نور اشعه ماوراء بنفش با میزان 40 mJ/cm2 می تواند به میزان 99.99% ویروس های بیماریزای آب را از میان ببرد.  البته عملکرد صحیح دستگاه یو وی نیازمند شرایطی است که می بایست بدرستی در سیستم تصفیه آب مهیا شود.

 

 دستگاه اشعه ماوراء بنفش

 

در شکل زیر می توانید نقشه شماتیک نصب دستگاه یو وی را برای ضدعفونی آب چاه در ورودی یک منزل مشاهده نمائید:

 

 UV Disinfection Schematic Diagram

 

نوشته شده توسط : محمدرضا برابی
منبع : www.viqua.com

نظرات

کاملی | 1400/1/3

عالی بود
پاسخ دادن
CAPTCHA reload_32

دسته بندی مقالات