‏نه روش برای کاهش مصرف انرژی پمپ استخر

 

پمپ استخر می تواند یکی از منابع هدررفت انرژی در استخر باشد. مخصوصاً زمانی که از پمپ های با راندمان پایین و تک سرعته برای تصفیه آب استخر استفاده شود. همینطور، روشن بودن طولانی مدت پمپ و عدم تعادل شیمیایی و ضدعفونی نبودن آب، از سایر عواملی هستند که باعث اتلاف انرژی پمپ در مدار تصفیه استخر خواهند شد.

در این مقاله، ضمن بررسی این موضوع، روش هایی معرفی خواهند شد که شما با رعایت آنها می توانید در مصرف انرژی الکتریکی پمپ استخر خود صرفه جویی نمائید. درست است که استفاده از پمپ های بهره ور در مصرف انرژی (Energy Efficient Pool Pump) می توانند منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی شوند، اما روش های دیگری نیز وجود دارند که می توانند در این زمینه، مفید واقع شوند:

 

1- کاهش موانع مسیر مدار تصفیه آب استخر 

 

میزان مصرف انرژی الکتریکی موتور پمپ، نسبت مستقیمی با میزان موانع موجود در مسیر مدار تصفیه استخر دارد. برای پمپ های با سایز بالاتر، معمولاً از سایز لوله کشی 2 اینچ به جای سایز لوله کشی ½ 1 اینچ استفاده می شود. یکی از دلایل این موضوع این است که مقاومت ایجاد شده در لوله با سایز 2 اینچ، کمتر از لوله با سایز ½ 1 اینچ است. علاوه بر سایز لوله، سایز فیلتر استخر نیز در این مورد تأثیرگذار است. فیلترهای بزرگتر، دارای مقاومت کمتری بوده و با فشار کمتری از سمت پمپ می توانند کار کنند. همینطور، سایر تجهیزات موجود در مدار تصفیه استخر مانند شیرآلات، دستگاه کلرزن خطی، سایر تجهیزات ضدعفونی کننده، هیتر و ... نیز هرکدام به نوبه خود، مقاومتی جدید به مدار تصفیه آب استخر اضافه می کنند. مطلب مهم دیگر، میزان اتصالات و مخصوصاً زانویی های استفاده شده در مسیر لوله کشی مدار تصفیه آب استخر است. مجموع مقاومت های مدار تصفیه استخر (شامل موارد ذکر شده فوق)، نشانگر میزان هد مورد نیاز پمپ استخر خواهد بود. میزان هد پمپ استخر، یکی از پارامترهای مهم انتخاب پمپ مناسب بر اساس منحنی عملکرد پمپ می باشد. به عنوان مثال، منحنی عملکرد پمپ مدل Whisperflo برند Pentair در شکل زیر آورده شده است. عموم پمپ های مورد استفاده در استخرها، دارای هد بین 20 تا 40 فوت هستند. البته در برخی موارد، این میزان ممکن است افزایش پیدا کند. اگر به زبان ساده بخواهیم موارد فوق را جمعبندی کنیم، می توان اینگونه بیان کرد که افزایش سایز لوله کشی مدار تصفیه استخر، طراحی مسیر مدار استخر بر اساس حداقل بودن میزان استفاده از اتصالات و زانویی ها، حذف تجهیزات غیر ضروری از مدار تصفیه استخر و نیز افزایش سایز فیلتر استخر می توانند تأثیر مناسبی روی کاهش کار مورد نیاز توسط پمپ استخر و در نتیجه کاهش میزان مصرف انرژی در آن داشته باشند.

 

منحنی عملکرد پمپ استخر

 

2- از پمپ فقط در زمان مورد نیاز استفاده کنید.     

 

البته به یک نکته می بایست توجه داشت و آن این است که خساست بیش از حد در روشن کردن پمپ، باعث خواهد شد تا هزینه شما در ضدعفونی و اضافه کردن مواد شیمیایی لازم به استخر، افزایش پیدا کند. زیرا، عدم استفاده به اندازه از پمپ استخر، باعث عدم تصفیه کافی و گردش آب در مدار تصفیه شده و کارایی ضدعفونی و تعادل شیمیایی آب استخر را دچار مشکل می کند. اما شما می توانید با سعی و خطا، میزان مناسب و مورد نیاز روشن بودن پمپ را در فصول مختلف سال در استخر خود، پیدا کنید. میزان نیاز استخر به فیلتراسیون در هوای گرم نسبت به دمای سرد، بیشتر است. حتی گاهی میزان نیاز به فیلتراسیون در فصل گرما به دو برابر میزان مورد نیاز در فصل سرما هم افزایش پیدا می کند.

میزان واقعی مورد نیاز  برای روشن بودن پمپ تصفیه استخر، به راندمان و اثربخشی پمپ و فیلتر استخر بستگی دارد. پمپ استخرهایی که سایز تجهیزات آنها کوچک محاسبه شده اند، لازمست تا مدت زمان بیشتری روشن باشند.

بسیاری از استخرها بر اساس فیلتراسیون در هر 8 ساعت طراحی شده اند. این بدان معناست که پمپ می بایست حداقل 8 ساعت و حداکثر 16 ساعت برای حالتهای پر استفاده و دمای بالای استخر روشن باشد. بصورت کلی شاید بتوان گفت توصیه روشن بودن بین 12 تا 15 ساعت پمپ برای یک استخر با استفاده نرمال، پیشنهاد مناسبی باشد.

 

3- از پمپ با سرعت متغیر استفاده کنید.

 

پمپ های با سرعت متغیر، از سرعت پائین تر و بالطبع مصرف انرژی کمتری برخوردار هستند. شاید جالب باشد بدانید که وقتی سرعت پره های پمپ نصف شود، میزان آمپر جریان الکتریکی الکتروموتور پمپ، 1/8 می شود! برخی از پمپ های معروف از جمله مدلهای Superpump و Max-Flo دارای چند گزینه سرعت هستند که بصورت پیش فرض روی آنها تنظیم شده است. برخی از پمپ های پیشرفته تر مانند مدلهای IntelliFlo و یا EcoStar می توانند میزان فشار مورد نیاز را حس کرده و بهینه ترین سرعت را برای تأمین آن فشار و با حداقل مصرف انرژی، تأمین کنند. پمپ های با سرعت متغیر می توانند میزان مصرف انرژی را بین 50% تا 80% کاهش دهند. بنابراین، هزینه خرید اولیه بالای آنها طی چند سال استفاده کاملاً توجیه پذیر خواهد بود.

مزیت دیگری که پمپ های با سرعت متغیر نسبت به پمپ های عادی دارند این است که موتور این پمپ ها، بسیار کم صدا و خنک بوده و بصورت مغناطیسی دائم عمل می کنند. این خاصیت، باعث طول عمر بیشتر آنها نسبت به پمپ های عادی با الکتروموتورهای القائی می شود.

 

پمپ سرعت متغیر

 

4- از فیلتر بزرگتر استفاده کنید.

 

برای صرفه جویی در مصرف انرژی پمپ استخر، می توان از فیلتر بزرگتر و یا فیلتر با اثربخشی بالاتر استفاده کرد. به عنوان مثال، فیلترهای دیاتومه با توجه به اثربخشی بالای تصفیه، می توانند ذرات و الودگی های بیشتری را از آب استخر حذف کنند که این خاصیت به نوبه خود باعث کاهش زمان مورد نیاز برای روشن بودن پمپ استخر خواهد شد.

استفاده از فیلتر با سایز بزرگتر هم علاوه بر اینکه باعث تمیزتر شدن آب می شود، مقاومت در برابر جریان کمتری داشته و از این دو طریق کمک می کند تا زمان روشن بودن و نیز فشار کاری پمپ، کاهش پیدا کند.

 

فیلتر استخر

 

5- از پمپ کوچکتر استفاده کنید.

 

خیلی از مردم از این نکته مهم غافل هستتند که به عنوان مثال، پمپ های 1 اسب بخار برندهای مختلف، می توانند دبی و فشارهای کاری مختلفی داشته باشند. در هر رده توان پمپ، پمپ های دارای جریان متوسط، جریان بالا و جریان بسیار بالا وجود دارند. یک پمپ ¾ اسب بخار مدل Whisperflo برند Pentair، ظرفیت آبدهی (دبی) معادل یک پمپ 1.5 اسب بخار مدل Superpump برند Hayward را دارد! یا یک پمپ 1 اسب بخار مدل Challenger برند Pentair می تواند معادل یک پمپ 2 اسب بخار مدل Super Flo برند Hayward، طرفیت آبدهی داشته باشد! بنابراین، با مطالعه منحنی مشخصه پمپ و انتخاب پمپ با توان پائین تر، می توانیم در مصرف انرژی پمپ صرفه جویی قابل ملاحظه ای انجام دهیم. منظور این است که حتی الامکان به جای انتخاب پمپ های با دبی متوسط و توان بالا، پمپ های با دبی بالا و توان کمتر را انتخاب کنیم.  

 

6- از الکتروموتورهای با بهره وری بالا (Energy Efficient) استفاده کنید.

 

در بسیاری از مواقع، امکان خرید الکتروموتورهای با بهره وری بالا (Energy Efficient یا High Efficiency) در سایزهای معمولی وجود دارد. خرید این الکتروموتورها و جایگزینی موتورهای کهنه با آنان می تواند تا حدود 25% در مصرف انرژی پمپ صرفه جویی کند. این نوع الکتروموتورها دارای فناوری پیشرفته تری در طراحی و مواد استفاده شده نسبت به موتورهای عادی هستند.

 

7- از شیرهای کشویی (Slide Valve) استفاده کنید.

 

اگر حق انتخاب داشتید، بهتر است از شیرهای کشویی روی فیلترهای شنی و یا دیاتومه که ورودی و خروجی آنها از کنار فیلتر است، استفاده کنید. این شیرها مقاومت کمتری در برابر جریان نسبت به شیرهای چندحالته دارند. این خاصیت مخصوصاً برای لوله کشی فیلتر سایز 2 اینچ، بسیار مشهودتر است.

از آنجائیکه فیلترهای کارتریجی کلاً فاقد شیر هستند، از نظر کاهش مقاومت در برابر جریان، بهترین گزینه فیلتر استخر هستند.

 

شیر کشویی فیلتر 

 

8- تعادل شیمیایی آب همیشه برقرار باشد.

 

توجه کافی به حفظ تعادل شیمیایی آب استخر، از بروز مشکلاتی که ممکن است باعث نیاز بیشتر به کار کردن پمپ برای تصفیه استخر شود، جلوگیری می کند. ضدعفونی مناسب و حفظ تعادل شیمیایی آب استخر، باعث عدم نیاز به فیلتراسیون اضافه آب استخر می شود. 

Helper Sanitizers

انواع تست کیت سنجش کیفیت آب

 

9- از ضدعفونی کننده های کمکی استفاده کنید.

 

استفاده از ضدعفونی کننده های کمکی علاوه بر کلر (مانند ازن) می تواند میزان نیاز به فیلتراسیون را کاهش دهد. در این حالت، پمپ استخر می تواند مدت زمان بیشتری خاموش باشد در حالیکه کیفیت آب نیز قابل قبول خواهد بود.

 

 انواع پمپ تصفیه استخر

نوشته شده توسط : محمدرضا برابی
منبع : www.poolcenter.com

نظرات

CAPTCHA reload_32
whatsapp