کدورت (Turbidity)

محصولات بر اساس آلاینده ها

منوی محصولات

طبقه بندی محصولات

دسته بندی مقالات

کدورت (Turbidity)

کدری (Turbidity) آب، شاخصی است که نشاندهنده میزان از دست دادن شفافیت آب بواسطه وجود ذرات معلق در آن است. هر چه میزان ذرات جامد معلق در آب بیشتر باشد، آب کدرتر شده و میزان کدری آن بالاتر به حساب می آید. معمولاً اندازه ذرات معلقی که باعث کدر شدن آب می شوند، عموماً به قدری ریز هستنند که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستند (مانند دود در هوا). کدری، شاخص خوبی برای نشاندهنده کیفیت آب است. اندازه ذرات معلق در آب کدر، معمولاً مختلف است. ذرات با ابعاد بالاتر، ممکن است براحتی پس از مدتی ته نشین شوند. در حالیکه برای ذرات ریزتر ممکن است ته نشینی، طولانی مدت و یا حتی اتفاق نیفتد.

 

کدری آب

 

اصلی ترین دلایل ایجاد کدری در آب را موارد زیر تشکیل می دهند:

- رشد فیتوپلانکتون در آب های سطحی روباز

- فعالیتهای انسانها مانند ساخت و ساز، حفر معادن، کشاورزی و مانند آن که باعث ایجاد مواد جانبی فرسایشی زیادی شده که می توانند به تنهایی و یا با کمک بارش باران وارد آبهای سطحی شوند.

- ورود فاضلاب به آب

- رشد جلبک ها

- آبریزها و سیلابهای محلی

اصلی ترین مشکلی که آبهای با کدری بالا دارند، این است که این آبها به واسطه وجود ذرات معلق، گرمای بیشتری از خورشید را جذب کرده و به همین دلیل، دمای بالاتری دارد. دمای بالای آب باعث کاهش میزان اکسیژن درون آن می شود. علاوه بر این، کدری آب باعث کاهش میزان نفوذ نور آفتاب در آب شده و فتوسنتز گیاهان موجود در آب را مختل می کند. این پدیده نیز مجدداً میزان اکسیژن موجود در آب را کاهش می دهد.

نوشیدن آب با کدورت بالا، احتمال ایجاد مشکلات گوارشی برای فرد به شدت بالا می برد. ضمناً ویروس و باکتری های موجود در آب کدر، به ذرات معلق چسبیده و اثربخشی مواد ضدعفونی کننده مانند کلر و یا اشعه ماوراء بنفش را نیز حتی کاهش می دهد.

متداولترین واحد اندازه گیری کدری آب، NTU که مخفف Nephelometric Turbidity Unit است. حداکثر حد مجاز برای میزان کدری آب آشامیدنی،  5 NTU و در شرایط ایده آل، کمتر از 1 NTU است.   

 

Turbidity Chart

 

برای رفع کدری آب، معمولاً از دو فرآیند "ته نشینی" (Settling) و یا "فیلتراسیون" (Filtration) استفاده می کنند. بسته به نوع استفاده، ممکن است مواد شیمیایی مختلفی برای بالابردن اثربخشی دو روش فوق الذکر، به آب کدر اضافه شود. تصفیه خانه های آب آشامیدنی و یا تصفیه خانه های فاضلاب، معمولاً کدری آب را با استفاده از ترکیب فیلتراسیون شنی (Sand Filtration)، مخزن ته نشینی (Settling Tank) و کلریفایر (Clarifier) از بین می برند.

مواد شیمیایی مختلفی ممکن است برای حذف کدری آب به آن اضافه شود که از جمله می توان به سولفات آلومینیوم آشاره نمود. باید توجه داشت که کیفیت آب می بایست در زمان اضافه شدن این مواد شیمیایی تحت کنترل باشد. به عنوان مثال، اضافه کردن همین ماده (سولفات آلومینیوم) به آب، باعث تغییر PH آب خواهد شد.

محصولاتی که این آلاینده را حذف می کنند