املاح (TDS)

محصولات بر اساس آلاینده ها

منوی محصولات

طبقه بندی محصولات

دسته بندی مقالات

املاح (TDS)

یکی از مهمترین و معروفترین شاخصه‌های خلوص آب، "میزان املاح" یا TDS آب می‌باشد. این شاخص برای تعیین میزان نمکها و املاح محلول در آب تعریف شده است. اصلی‌ترین عناصر این محلولها شامل کاتیون‌های کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم و آنیون‌های کربنات، هیدروژن کربنات، کلراید، سولفات و نیترات می‌باشند.

مهمترین تأثیر بالابودن میزان املاح روی مزه و طعم آب آشامیدنی است. طبق مطالعات سازمان جهانی بهداشت (WHO)، طعم و مزه آب در TDSهای مختلف در جدول زیر آورده شده است:

 

میزان TDS

طعم و مزه آب آشامیدنی

کمتر از 300

عالی

بین 300 و 600

خوب

بین 600 و 900

معمولی

بین 900 و 1200

بد

بالای 1200

غیر قابل شرب

 

منشأ تولید این املاح در آب آشامیدنی، منابع طبیعی، فاضلاب‌های کشاورزی و صنعتی و مانند آن هستند. در مطالعات انجام شده، میان TDS بالا و ایجاد خطر برای سلامتی، رابطه‌ای مشاهده نشده و بیشترین مشکل همان تغییر مزه آب است. البته می‌بایست توجه داشت که TDS بالای 500 باعث ایجاد رسوب در سیستم لوله‌کشی منازل، آبگرمکن‌ها، بویلرها و سایر تجهیزات خانگی مانند کتری، اتو و مانند آن می‌شود که طبعاً با کوتاه شدن عمر این تجهیزات، هزینه‌هایی برای افراد در پی خواهد داشت.

با توجه به اینکه TDS آب ناشی از مواد مختلفی است، که در بالا اشاره شد، بسته به اینکه غلظت کدامیک از این املاح بالاتر باشد، می توان روش‌های تصفیه آب متفاوتی پیشنهاد نمود. اما، روشی که باعث بیشترین کاهش در TDS آب می شود، تصفیه آب به روش‌های اسمز معکوس، تقطیر و یا استفاده از رزین می‌باشد. در حال حاضر، روش اسمز معکوس متداولترین روش‌ تصفیه آب خانگی جهت کاهش TDS محسوب می‌شود.

 

TDS
 

   

 

محصولاتی که این آلاینده را حذف می کنند